آمریکا در اقدامی قاطعانه تصمیم به استفاده از ذخایر استراتژیک نفت برای کنترل قیمت این کالا دارد.

به گزارش برات‌نیوز، در روزها اخیر افزایش قیمت نفت تا نزدیک 90 دلار در هر بشکه سبب شد تا آمریکا به فکر کنترل قیمت نفت بیوفتد. از این رو ایایلات متحده اعلام کرد بهترین راه کنترل قیمت طلای سیاه، استفاده از ذخایر استراتژیک نفت است. با منتشر شدن این خبر، اولین واکنش بازار کاهش قیمت تا حدی قابل توجه بود.

روز دوشنبه بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا ۵۸ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش یافت و به ۷۶ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه رسید. همچنین بهای معاملات نفت برنت ۴۲ سنت معادل ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۷۹ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه رسید. به گفته تحلیل گران این واکنش قیمت طلای سیاه به استفاده از ذخایر استراتژیک نفت موقتی خواهد بود. همچنین آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که با آغاز موج چهارم شیوع بیماری کرونا، روند تقاضا آسیب خواهد دید.

بحران انرژی در جهان دلیل اصلی تصمیم آمریکا

البته دلیل اصلی استفاده از ذخایر استراتژیک نفت، بحران انرژی‌ست. جهان با چنان بحرانی در حوزه انرژی روبه‌رو شده است که اطمینانی برای وجود منابع کافی برای تامین انرژی در فصل سرما ندارد. از همین رو، علاوه‌بر آمریکا، کشورهای دیگری نظیر چین، کره جنوبی و ژاپن نیز اعلام کرده‌اند که از ذخایر استراتژیک نفت استفاده خواهند کرد.

دونالد ترامپ رییس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا در یم اظهار نظر منفی از این تصمیم انتقاد کرده است. به گزارش فاکس نیوز، وی در این رابطه گفت: این ذخایر برای مواقع ضروری و جنگ است. برای چندین دهه، ذخایر استراتژیک نفت بسیار مهم آمریکا کم یا تقریبا خالی بود، زیرا هیچ رییس‌ جمهوری نمی‌خواست بهای پر کردن آن‌ها را بپردازد. آن‌ها را سه سال پیش زمانی که قیمت نفت بسیار پایین بود، پر کردم. این ذخایر برای موارد اضطراری جدی مانند جنگ است.

وی همچنین افزود: اکنون متوجه شده‌ام که جو بایدن حمله به ذخایر راهبردی نفت را اعلام خواهد کرد تا بتواند به‌ طور مصنوعی قیمت‌های بالای نفت را کاهش دهد. ما یک سال پیش در زمینه انرژی مستقل بودیم، اکنون به تصمیم اوپک وابسته هستیم. بنزین در بخش‌هایی از کالیفرنیا به قیمت ۷ دلار فروخته می‌شود و در سراسر کشور قیمت آن افزایش یافته است. آن‌ها از ذخایر استراتژیک ما استفاده می‌کنند. آیا این روش اداره کشور است؟

واکنش اوپک پلاس به استفاده از ذخایر استراتژیک نفت

اوپک پلاس که پیش‌تر به دلیل وجود بحران انرژی در جهان وعده افزایش تولید روزانه خود را داده بود، حالا در واکنش به تصمیم چین، ژاپن، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا برای استفاده از ذخایر استراتژیک نفت، روند تولید خود را کاهش خواهد داد. این مجمع به کشورها مذکور هشدار داده است اقدام آن‌ها را بدون واکنش باقی نخواهد گذاشت.

به گزارش رسانه اویل پرایس، اوپک پلاس فعلا به رقم خاصی اشاره نکرده است اما در صورتی که تصمیم کشورهای چین، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا در خصوص استفاده از ذخایر استراتژیک اجرایی شود، برنامه افزایش تولید خود را کندتر خواهد کرد تا بشکه‌های اضافی به بازار وارد نشود.

در تمام مدتی که اوپک پلاس بر بازار نفت سلطه یافته است، همواره به دنبال حفظ سهم خود از بازار بوده تا از این طریق بتواند قیمت نفت را در محدوده‌ای ایده‌آل نگه دارد. با نگاهی به تاریخ می‌بینیم که در گذشته‌ای نه چندان دور، در سال 2020 و پیش از شیوع بیماری کرونا روسیه و عربستان درگیر جنگی بر سر تولید و صادرات شدند. همین موضوع بازار را از بشکه‌های نفت پر کرد و قیمت نفت به شدت کاهش یافت. این جنگ به دلیل عدم توافق دو کشور بر سر راهبرد رخ داد.

در آن زمان بازار طلای سیاه به شدت نابود شد چرا که با شیوع بیماری کرونا و آغاز پاندمی و قرنطینه‌های پی در پی، چرخه تقاضا کند شد و بازار با تولید مازاد سرسام‌آوری روبه‌رو شد. از همین رو می‌توان انتظار داشت که تهدید اوپک پلاس یک تهدید جدی باشد و بیشتر هم گریبان آمریکا را بفشارد.

مازاد عرضه از ذخایر استراتژیک نفت به ضرر بازار است

رسانه بلومبرگ در همین زمینه نوشت: نمایندگان اوپک پلاس این هفته اعلام کردند آزادسازی میلیون‌ها بشکه نفت از ذخایر استراتژیک نفت مصرف کنندگان بزرگ طلای سیاه به نفع شرایط بازار نیست.

مجمع اوپک پلاس از حدود یک ماه پیش تاکنون مدام هشدار رویایی بازار با مازاد عرضه را داده است. این گروه همچنین به بازارهای نفتی هشدار داده‌اند در افزایش تولید خود عجله نکنند. از سوی دیگر این روزها قیمت بنزین به طرز سرسام‌آوری در کشورهای مصرف ‌کننده نفت بالا رفته است؛ از همین رو این کشورها به دنبال سریع‌ترین راه ممکن برای کاهش قیمت‌ها هستند تا فشار موجود بر اقتصاد خود را کم کنند.

در چنین شرایطی اوپک پلاس اعلام کرده است که هفته آینده نشستی در خصوص بررسی روند افزایش تولید خود برگزار خواهد کرد.

ممنوعیت صادرات نفت آمریکا اجرایی می‌شود؟

در همین شرایط، یک نماینده مجلس آمریکا از بررسی طرح ممنوعیت صادرات نفت در کاخ سفید خبر داد. به گزارش رسانه بلومبرگ، نماینده دموکرات کنگره آمریکا پیش از این پیشنهاد ممنوعیت صادرات نفت به جهت پایین آوردن قیمت طلای سیاه و به فراورده‌های نفتی در این کشور را مطرح کرده بود.

رو خانا از ایالات کالیفرنیا، مدعی شده که طرح وی توسط دولت بایدن در حال بررسی است. او در این رابطه گفت: با نظر برخی کارشناسان و تحلیلگران که گفته‌اند ممکن است این طرح اثر معکوس بگذارد مخالفم.

او به تحت فشار بودن دولت از سوی مردم و احزاب مختلف به دلیل بالا رفتن قیمت بنزین اشاره کرد و گفت: دولت بایدن در حال بررسی استفاده از ذخایر استراتژیک نفت برای کاهش قیمت‌هاست. این‌ها طرح‌های مختلفی‌ست که بررسی آن‌ها در دستور کار کاخ سفید قرار دارد.

حالا باید صبر کنیم تا مشخص شود بالاخره آمریکا کدام یک از طرح‌های مذکور را برای کاهش قیمت نفت به طور قطعی به بازار پیشنهاد خواهد داد؟

از آنجایی که آمریکا فعلا قصد لغو تحریم‌های ایران را نداشته و اعلام کرده که دنیای با وجود رویایی با بحران جدی انرژی به نفت ایران نیازی ندارد، آیا استفاده از ذخایر استراتژیک نفت می‌تواند راه‌کار مناسبی برای سامان دادن به بازار نفت و بحران انرژی باشد؟

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *