در تقویم رسمی ایران روز سیزدهم آبان به عنوان روز دانش آموز معین شده است.

به گزارش برات‌نیوز، دانش آموزان سرمایه‌های مهم هر کشور محسوب می‌شوند؛ به خصوص در کشور ما که نرخ رشد جمعیت کاهش پیدا کرده است دانش آموزان به عنوان نسل جوان جامعه نقش مهمی در آینده ایران خواهند داشت.

هر جامعه با آموزش نسل جوان است که می‌تواند پیشرفت کند و در مسیر توسعه قدم بگذارد. روز دانش آموز در پی حادثه‌ای تلخ تعیین شد، با این حال گرامی داشت این روز فرصتی‌ست تا بار دیگر از بر اهمیت توجه به رشد و رفاه نسل جوان کشور تأکید کنیم.

در تاریخ ایران مبارزه و قیام دانش آموزی بر ضد رژیم شاهنشاهی و استکبار جهانی ریشه در روز سیزدهم آبان دارد. با مطالعه تاریخ این روز می‌توان به اهمیت توجه به این قشر آگاه و متعهد پی برد. این قشر در طول مدت انقلاب اسلامی ایران نقش بسزایی در پیروزی علیه طاغوت داشتند و در این راه از جان خود مایه گذاشتند.

تاریخچه نامگذاری روز دانش آموز

علت نامگذاری سیزدهم آبان به نام روز دانش‌ آموز، واقعه کشتار جمعی دانش‌ آموزان تهرانی‌ست.  آن جوانان بی‌گناه به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه زمین چمن دانشگاه تهران تجمع کرده بودند. در آن روز شوم، ساعت يازده صبح، مأموران حکومتی‌ ابتدا چند گاز اشک‌آور در ميان جمعيت پرتاب کردند. با این حال فریاد الله اکبر آنان رساتر شد تا جایی که مأموران اقدام به تیراندازی به سوی جمعیت کردند. در اين روز، 56 تن شهيد و صدها نفر مجروح شدند.

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۵۷ جمعی از دانش آموزان مدارس پایتخت طی بیانیه‌ای اعلام کردند: ما دانش آموزان ایرانی روز شنبه سیزدهم آبان ۱۳۵۷ را به عنوان روز دانش آموز اعلام نموده و قصد داریم هر ساله با یاد شهیدان جنبش دانش آموزی در این روز بر وحدت و یکپارچگی خود بیفزاییم. به منظور گرامی‌داشت این روز، ۱۳ آبان در تقویم رسمی ایران به عنوان روز دانش‌ آموز نامگذاری شد.

ما نیز به نوبه خود این روز را گرامی داشته و امیدواریم تا مسئولان مملکت تمامی توان خود را برای فراهم نمودن آسایش و رفاه دانش آموزان و هموار کردن مسیر رشد و توسعه این عزیزان به کار بندند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *