1. خانه
  2. خودرو
  3. ایران
  4. تشریح جزئیات عرضه خودروهای داخلی و خارجی
ایرانخودرو

تشریح جزئیات عرضه خودروهای داخلی و خارجی

عرضه خودروهای داخلی

جزئیات عرضه خودروهای داخلی و وارداتی در شش ماه آینده از سوی وزارت صمت تشریح شد.

به گزارش برات نیوز، 27 هزار دستگاه خودرو ثبت سفارش شده که بخش زیادی از آنها 10 هزار دلار یا کمتر هستند و خودروهای اقتصادی محسوب می‌شوند و عرضه خودروهای داخلی و وارداتی به زودی انجام خواهد شد.

وزارت صمت متولی 27 صنعت و بخش اقتصادی

سیدرضا فاطمی امین افزود: تاکنون 20 هزار واحد تولیدی (از 70 هزار واحد) و بیش از 11 هزار واحد فروشگاهی (از 400 هزار واحد خرده‌فروشی) به این سامانه متصل شده‌اند.

تمام آمار مواد اولیه، فروش، قیمت، مصرف انرژی و … آنها به طور برخط در دسترس قرار دارد و با اطلاعاتی که به دست می‌آوریم به راحتی می‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم یا از بحران‌های پیش رو جلوگیری کنیم.

البته تقریبا تمام واحدهای معدنی و صادراتی به این سیستم متصل شده‌اند.

وی اضافه کرد: این سامانه هم قدرت پیش‌بینی و اشراف بر اطلاعات می‌دهد هم قدرت کنترل می‌دهد.

مثلا در خردادماه امسال شایعه قطع برق کارخانجات سیمان پخش شد که موجب افزایش قیمت سیمان در بازار شد اما سریعا قیمت پایین آمد.

دلیل پایین آمدن آن، هم این بود که با توجه به این اطلاعات، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم بین مصرف مواد اولیه سیمان و فروش محصول نهایی آن، توازن ایجاد شود و از کمبود سیمان در بازار جلوگیری شد.

وزیر صمت با اشاره به اینکه وزارتخانه متبوع وی بیش از 25 درصد تولید ناخالص داخلی کشور را برعهده دارد، گفت: وزارت صمت متولی 27 صنعت و بخش اقتصادی کشور است که خودرو فقط

یکی از آنها است اما آنقدر مورد توجه قرار گرفته که سایر بخش‌های صنعت و معدن را تحت‌الشعاع قرار داده است.

تبدیل وزارت صمت به یک وزارت دانش‌بنیان

فاطمی امین با تاکید بر اینکه یکی از وظایف وزارت صمت جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی است،‌گفت: سامانه پایش موجب پیشگیری از توقف فعالیت واحدهای تولیدی می‌شود.

همچنین این سامانه از تخلفات و مفسده‌ها و انحرافات مالی هم جلوگیری می‌کند.

وزیر صمت از برنامه بزرگ دولت برای متصل کردن جریان کالا در کشور به جریان مالی خبر داد و گفت: با این اتصال، جلوی بسیاری از سوءاستفاده‌ها و اقدامات پنهانی گرفته می‌شود و از انحراف

جریان کالا در کشور جلوگیری می‌شود که کاملا به نفع تولید تمام خواهد شد.

بدین ترتیب وزارت صمت به یک وزارت دانش‌بنیان تبدیل خواهد شد به گونه‌ای که با در اختیار داشتن داده‌های گسترده، اقدام به تحلیل آنها کرده و سپس بر مبنای تحلیل‌ها برنامه‌ریزی درست کند.

وی گفت: در بودجه سال گذشته قرار بود 10 هزار میلیارد تومان حقوق دولتی معادن وصول شود اما توانستیم 19 هزار میلیارد تومان وصول کنیم چراکه به سراغ بدهی‌های گذشته رفتیم.

امسال هدف را 40 هزار میلیارد تومان قرار دادیم.

کاهش چشمگیر مصرف روغن با حذف ارز 4200

فاطمی امین با اشاره به ضرورت حذف ارز 4200 تومانی گفت: ‌امسال روغن خوراکی 26 درصد کاهش تولید داشتیم که وفور این کالا در بازار، نشان می‌دهد مازاد بر آن، به کشورهای همسایه قاچاق

می‌شد که با مردمی‌سازی یارانه‌ها جلوی هدررفت حجم عظیمی از منابع کشور گرفته شد.

وزیر صمت اضافه کرد: مسائل انباشته‌ای در اقتصاد کشور وجود دارد که حل آنها نیازمند برنامه‌ریزی هوشمندانه، همراهی مردم و مقابله با تضاد منافع است.

تحقق رشد مثبت کلان اقتصاد به زودی

وزیر صمت تاکید کرد: خوشبختانه آمارهای اقتصادی بیانگر حرکت مثبت کلان اقتصاد است اما همچنان به علت انباشتگی تورم، طعم این رشد مثبت به مردم نمی‌رسد اما به زودی محقق خواهد شد.

مجری برنامه پایش هم تاکید کرد که بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد تولیدکننده‌ها حالشان خوب است و حتی تولیدکنندگان کوچک هم می‌گویند که در دولت جدید وضعشان بهتر شده است.

وزیر صمت در ادامه اضافه کرد: در تابستان امسال در بخش صنعت مصرف برق 20 درصد بیشتر شد که نشاندهنده رشد تولید صنعتی است.

تولید خودرو در 9 ماه نخست به اندازه 12 ماه سال گذشته

فاطمی امین درباره برنامه‌های صنعت خودروسازی هم گفت: در 9 ماه نخست امسال تقریبا به اندازه 12 ماه سال گذشته، خودرو تولید شده است.

وی به مسائل مزمن چند دهه‌ای صنعت خودرو اشاره کرد و اولویت‌های این صنعت را اینگونه برشمرد: اول باید انحصار در صنعت خودرو شکسته شود.

برای همین هدف، خودروسازان کوچک را تقویت می‌کنیم و امسال سهم آنها از تولیدات خودرو تاکنون 2 برابر شده است. از سوی دیگر واگذاری خودروسازان را پیگیری می‌کنیم و طرح سوم هم واردات

است که عرضه 200 هزار خودروی خارجی طی 6 ماه را برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وزیر صمت با اشاره به تسریع در اجرای فرآیند واردات خودرو در فاصله کوتاهی پس از ابلاغ مصوبه دولت، گفت: در سال 1382 که واردات خودرو آزاد شد 2 سال طول کشید تا واردات انجام شود

اما این بار در 2 ماه واردات خودرو شروع شده است و از این پس محموله‌های متعدد خودروهای وارداتی را شاهد خواهیم بود.

وی از اقدامات دولت برای کاهش قیمت تمام‌شده خودروهای وارداتی خبر داد و گفت: 27 هزار دستگاه خودرو ثبت سفارش شده که بخش زیادی از آنها 10 هزار دلار یا کمتر هستند و خودروهای

اقتصادی محسوب می‌شوند.

تنظیم تدریجی قیمت با عرضه خودروهای داخلی و خارجی

فاطمی امین همچنین افزود: با عرضه عرضه خودروهای داخلی و خارجی و ایجاد رقابت در بازار، به تدریج قیمت خودروهای تولید داخل و خودروهای کارکرده پایین خواهد آمد و کل بازار تنظیم خواهد شد.

وی مشکل صنعت خودرو را عدم توازن بین عرضه و تقاضا دانست و گفت: چنین مشکلی در صنعت لوازم خانگی وجود ندارد زیرا آنقدر عرضه و تولید لوازم خانگی بالا رفته که دیگر هیچ کمبودی در

بازار وجود ندارد و امسال با وجود افزایش نرخ ارز، دیگر کسی به دنبال خرید سرمایه‌ای لوازم خانگی نمی‌رود. اما در مورد خودرو چون عرضه کمتر از تقاضا است، فضای سرمایه‌ای در بازار آزاد

ایجاد شده است.

این در حالی است که قیمت خودرو در بازار به همین علت رواج سوداگری بالا رفته است.

فاطمی امین راهکار رفع این معضل را افزایش عرضه و کنترل تقاضا با تصویب مالیات بر عایدی سرمایه دانست و ابراز امیدواری کرد نمایندگان مجلس هرچه سریع‌تر این طرح را تصویب کند.

وی افزود: مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات ضد دلالی است و دلالان باید نگران اجرای این نوع مالیات باشند و مردم نباید نگران باشند.

رکوردشکنی تولید خودرو در آذرماه

فاطمی امین از رکوردشکنی تولید خودرو در آذرماه خبر داد که در 5 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

به گفته وی، طی 6 ماه آینده 700 هزار خودروی داخلی عرضه خواهد شد و 200 هزار خودروی وارداتی هم عرضه خواهد شد که در قالب طرح‌های فروش فوری یا پیش‌فروش چندماهه خواهد بود.

این حجم از عرضه، بسیاری از تقاضا را پاسخ خواهد داد و آشفتگی موجود را رفع خواهد کرد.

وزیر صمت با اشاره به شماره تماس 124 از مردم خواست، انتقادات و گزارش‌های فساد را مستقیما خبر بدهند.

وزیر صمت با تاکید بر نقش بورس کالا در ایجاد شفافیت در بازار مواد اولیه گفت: برای کاهش قیمت تمام‌شده محصولات، راهکار اصلی مهار قیمت مواد اولیه است.

در وزارت صمت، در محصولاتی مثل فولاد و سیمان، با عرضه آنها در بورس کالا توانستیم به شدت تورم تولیدکننده در این صنایع را پایین بیاوریم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست