پیشنهاد تاسیس صندوق‌های مبتنی بر رمز ارز از سوی شرکت بورس تهران کمی تأمل برانگیز است.

به گزارش برات نیوز، با توجه به کوچ نقدینگی ها به حوزه رمز ارزها، پیشنهاد تاسیس صندوق‌های مبتنی بر رمز ارز از سوی شرکت بورس تهران مطرح شده است.

این در حالی است که رمز ارزها وجاهت قانونی در کشور ندارند و هنوز چارچوب مشخصی برای فعالیت در این حوزه از سوی مسوولان تعیین نشده است.

در همین حال، مسوولان بانک مرکزی نیز هراز چندگاهی با کارشکنی های بسیار از فعالیت درحوزه رمز ارز کشور جلوگیری می کنند.

خلاء قانونی در حوزه رمز ارز و عدم رسمیت آن در کشور

اما در این میان و با توجه به خلاء قانونی در حوزه رمز ارز در کشورو عدم به رسمیت شناختن این دارایی ها دیجیتال، شرکت بورس تهران در نظر دارد تا صندوق مبتنی بر رمز ارزها را تاسیس کند.

البته که نمایندگان مجلس مدتی است که به موضوع قانونمندسازی حوزه رمز ارز پرداخته اند و گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص رمز ارزها در دست بررسی است.

اما تاکنون فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال در کشور رسمیت نیافته و حتی استخراج رمزارزها در کشور غیرقانونی است.

تا جایی که در صورت گزارش استخراج رمز ارز در مراکز و مزارع غیرقانونی با متخلفان به شدت برخورد می شود.

این در حالی است که رمز ارزها در سراسر دنیا جایگاه خود را یافته اند و اهمیت آن ها در حوزه اقصاد کشورها به یقین رسیده است .

استقبال از رمز ارزها و هدایت نقدینگی های مردم به این حوزه

به همین دلیل استقبال از فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال طی دو سال گذشته در کشور بسیار چشمگیر بوده است.

با توجه به این حجم از استقبال و سرمایه گذاری مردم در حوزه رمز ارز، مسوولان نگران خروج ارز از کشور و هدایت نقدینگی ها به سمت این حوزه شدند.

از طرفی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین موجب شد تا مردم به یکباره سرمایه ها و نقدینگی خود را به سمت حوزه رمز ارز هدایت کنند.

بیشتر بخوانید: مسدود کردن رمزارزها، دستاویز دولت برای جبران بورس

سرگردانی سرمایه های مردم در اقتصاد کشور

این در حالی است که نقدینگی مردم کشور هربار به یک سمت و سو سوق داده می شود و پس از عدم موفقیت درآن، حوزه جدیدتر و پرسودتری را جست و جو می کنند.

البته که باید توجه داشت افزایش تورم در اقتصاد ایران و کاهش ارزش پول ملی موجب شده تا مردم راه درست سرمایه گذاری در بخش اقتصادی کشور را فراموش کنند .

همچنین اجرای سیاست های نادرست سیستم پولی و بانکی کشور نیز موجب سرگردانی نقدینگی مردم شده و آن ها را به سمت واسطه گری و برنامه های پرسود سوق داده است .

نگرانی شرکت بورس تهران از کوچ نقدینگی مردم به سمت رمزارزها

به طوری که پیش از هجوم مردم برای سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزها، مردم در سال گذشته به تشویق دولت سرمایه ها و نقدینگی خود را در بورس سرمایه گذاری کردند و پس از ماه ها متضرر شدن در این بازار سرمایه اقدام به خروج سرمایه های اندک باقی مانده کردند.

حتی در برخی از موارد کل سرمایه و نقدینگی افراد در بورس از بین رفت و سرنوشت تلخی برای این سهام داران رقم خورد.

 پس از خروج بسیاری از سهام داران از بورس مردم به سمت سرمایه گذاری در حوزه رمزارز هجوم آوردند و نقدینگی های خود را دراین حوزه سرمایه گذاری کردند.

در همین حال و با توجه به این شرایط، پیشنهاد تاسیس صندوق های مبتنی بر رمز ارز از سوی شرکت بورس تهران مطرح شد.

بر اساس این گزارش، شرکت بورس تهران اعلام داشته است:

 از ابتدای سال گذشته، با توجه به نگرانی‌ها از کوچ نقدینگی به سمت رمزارزها و ایجاد بحران خروج نقدینگی در بازار سرمایه، این موضوع به عنوان پروژه ای تحقیقاتی مطرح شد.

بررسی پیشنهاد تاسیس صندوق های مبتنی بر رمز ارز

این پیشنهاد پس از بررسی در کمیته های فرعی هیات مدیره و اخذ تائیدیه هیات مدیره وقت بورس تهران (به عنوان نمایندگان سهامداران) و کسب موافقت اصولی وزارت صمت، مطرح و اجراى طرح محدود R&D استخراج رمزارز و محاسبه عینی نرخ ROI آنها توسط شرکت بورس اوراق بهادار صورت پذیرفت.

شرکت بورس تهران در ادامه اعلام کرد: اگرچه شرکت بورس اوراق بهادار تهران ورود به حوزه رگولاتوری رمزارز را به عنوان یک دارایی دیجیتال و در قالب یک پروژه تحقیقاتی دنبال کرده بود، نظر به انتشار شایعه‌ای مبنی بر وجود ماینر شخصی در این شرکت، بورس تهران شایعات مطرح شده در این زمینه را قویاً تکذیب می کند.

تاکید شرکت بورس بر ضرورت قانونگذاری در حوزه رمز ارز

در این گزارش آمده است که بدینوسیله شرکت بورس تهران اعلام می‌دارد رمزارزها به عنوان دارایی دیجیتال، نیازمند قانون‌گذاری در کشور است.

چندی پیش نیز با توجه به مطالبه فعالان این حوزه، از سوی مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار، پیشنهاد تاسیس صندوق‌های مبتنی بر رمزارز مطرح شد.

شرکت بورس تهران همچنین اضافه کرد: پس از مطرح شدن پیشنهاد تاسیس صندوق های مبتنی بر رمز ارز، اجراى طرح محدود R&D استخراج رمزارز و محاسبه عینی نرخ ROI آنها توسط شرکت بورس اوراق بهادار صورت پذیرفت و گزارش معاملات آتی این فعالیت بر روند اصلی بازار سرمایه کشور نهایی گردید.

تکذیب کشف ماینر در شرکت بورس تهران

این فعالیت تحقیقاتی و آزمایشی پس از مدت کوتاهی در همان سال متوقف شد.

بنابر این گزارش، روابط عمومی بورس تهران بار دیگر تاکید می‌کند هیچ فعالیتی در زمینه استخراج رمز ارز در این شرکت وجود ندارد و موضوع پنهانی که عده ای مدعی کشف آن شده اند اساساً تکذیب می شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *