1. خانه
  2. فناوری
  3. واتس اپ و تلگرام هم در روسیه ممنوع شدند
فناوریمنتخب سردبیر

واتس اپ و تلگرام هم در روسیه ممنوع شدند

تلگرام در روسیه

با توجه به مسدودسازی برخی از اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی، استفاده واتس اپ و تلگرام در روسیه ممنوع شد.

به گزارش برات نیوز، روسکومندزور،نهاد ناظر بر حوزه رسانه دولت روسیه، با اشاره به یک قانون جدید از مسدود شدن ۹ اپلیکیشن محبوب چت در این کشور خبر داد.

دولت روسیه پیش از این هم با اشاره به عدم همکاری شرکت‌های غربی اپلیکیشن‌هایی مثل فیسبوک و اینستاگرام را مسدود کرده بود.

دولت روسیه تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های پیامرسان غربی را به لیست سایت‌های ممنوعی خود اضافه کرده است و در این بین نام اپلیکیشن‌هایی محبوبی همچون واتساپ، دیسکورد، اسکایپ بیزنس، تیمز مایکروسافت و تلگرام به چشم می‌خورد.

کاربران روسی از این پس به اپلیکیشن‌های اروپایی وایبر و تریما (Threema) و وی‌چت چین نیز دسترسی نخواهند داشت.

براساس یادداشتی که در یکی از کتابخانه‌های مضامین هک همچون Source codes و malware منتشر شده است، دولت فدرال روسیه تمامی اپلیکیشن‌های پیامرسان و شبکه اجتماعی غربی را مسدود کرده است.

لیست کامل اپلیکیشن‌های ممنوع

لیست کامل اپلیکیشن‌های ممنوع عبارت است از:

وایبر

دیسکورد

وی‌چت

اسنپ‌چت

تلگرام

تریما

واتساپ

تیمز مایکروسافت

اسکایپ بیزنس

تصویب قانون جدید در حوزه اطلاعات در روسیه و لیست ممنوعه‌های جدید

مسدود شدن این اپلیکیشن‌ها حاصل قانون تازه‌ای است که دولت روسیه به تازگی در حوزه اطلاعات، تکنولوژی اطلاعات و محافظت از اطلاعات به تصویب رسانده و این قانون رسما از ۲ مارس اجرایی شده است.

این قانون بخشی از سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، تکنولوژی اطلاعات و رسانه جمعی یا همان روسکومندزور (Roskomnadzor) است.

ماده ۸-۱۰ این قانون جدید برای تمام آژانس‌ها و سازمان‌های دولتی لازم‌الاجرا است و بسیاری از سازمان‌های روسی را از بکارگیری اپلیکیشن‌های پیامرسان خارجی منع می‌کند.

روسکومندزور در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این قانون جدید استفاده از پیامرسان‌های خارجی (سیستم‌های اطلاعات و برنامه‌های کامپیوتری متعلق به افراد خارجی که برای تبادل پیام بین کاربران طراحی شده یا در این راستا استفاده می‌شوند و در آنها فرستنده گیرنده‌های پیام را مشخص می‌کند و ترتیبی از اطلاعات عمومی کاربران در اینترنت ارائه نمی‌دهد) را برای چند سازمان روسی ممنوع می‌کند.»

عدم افزودن دو اپلیکیشن زوم و پیامرسان رمزنگاری به لیست ممنوع شده‌ها

جالب اینکه اپلیکیشن‌های زوم و پیامرسان رمزنگاری شده سیگنال به این لیست اضافه نشده‌اند، اما ممکن است در آینده این دو نیز به این لیست اضافه شوند. هدف از این ممنوعیت‌ها جلوگیری از درز اطلاعات حساس مقامات دولتی، به ویژه به همتایان اوکراینی است اما نباید احتمال سرکوب دولت روسیه علیه خدمات تکنولوژی خارجی را نیز نادیده گرفت.

جالب اینکه تلگرام پاول دوروف، میلیاردر روسی، هم از این ممنوعیت‌ها در امان نبوده است. تلگرام یکی از اپلیکیشن‌های محبوب اوکراین و کشور‌های غربی است و احتمالا همین موضوع باعث قرار گرفتن نام این اپلیکیشن‌ در لیست سیاه دولت روسیه شده است. مالکان اپلیکیشن و وبسایت‌ها می‌توانند طی یک ماه آینده به تصمیم دولت روسیه اعتراض کنند اما حق رد هرگونه اعتراضی برای دولت محفوظ است.

دولت روسیه در سال ۲۰۱۸ نیز رسما تلگرام، ۵۰ وی‌پی‌ان و ابزارهای پنهان‌ سازی هویت آنلاین را ممنوع کرد و پیش از این هم دسترسی مردم این کشور به پلتفرم‌های زیادی از جمله اینستاگرام و فیسبوک را قطع کرده است.

دولت روسیه همچنین برای جلوگیری از ابزارهای دور زدن محدودیت‌های از جمله مرورگر تور و وی‌پی‌ان هم اقدامات گسترده را در دستور کار قرار داده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست