این روزها همه جا بحث آینده ارزهای دیجیتال داغ است.

به گزارش برات‌نیوز، امروزه مردم در هرکجای دنیا از بازار ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از ابزارهای سرمایه گذاری در عصر اقتصادهای ناپایدار استفاده می‌کنند. اما اصلی‌ترین سوال آن‌ها این است که آینده ارزهای دیجیتال چه خواهد شد؟ آیا این بازار از دیگر بازارهای مالی بهتر است؟ آیا از این بازار می‌توان به عنوان بازاری امن یاد کرد؟ در این گزارش قصد داریم تا از نگاه کارشناسان خبره دنیا، آینده ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

سال 2021 سال بزرگی برای ارزهای دیجیتال بوده است. اما حالا که تا پایان این سال میلادی دو ماه فرصت باقی مانده است، آیا می‌توان سال بعدی را نیز سال خوش یمنی برای ارزهای دیجیتال دانست؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است کمی روند پیشرفت بیتکوین و دیگر رمزارزها را در سال جاری بررسی کنیم.

رشد بی‌سابقه قیمت بیتکوین

در آوریل و اکتبر سال جاری میلادی، شاهد رشد بی‌سابقه قیمت بیتکوین بودیم. این ارز دیجیتال پرطرفدار، رکورد افزایش قیمت را در این دو ماه به ثبت رساند و تا بالای 60 هزار دلار رشد کرد. در تمام این مدت، علاقه مردم به ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یافت. این موضوع نه تنها در بین سرمایه گذاران بلکه در فرهنگ عامه نیز به عنوان بحث داغ روز مطرح می‌شود. از سرمایه گذاران قدیمی مانند ایلان ماسک گرفته تا دانش‌آموزان کم سن و سال، همگی به بازار ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند. دیو آبنر، رییس توسعه جهانی در Gemini، یک صرافی محبوب ارزهای دیجیتال، می‌گوید: از بسیاری جهات، سال 2021 یک «موفقیت بزرگ» برای بازار رمزارزها بوده است. در این سال تمرکز و توجه فوق‌العاده‌ای به صنعت کریپتو معطوف شده است.

اما این صنعت فعلاً در مراحل ابتدایی رشد خود قرار دارد و دائماً در حال تکامل است. پیش‌بینی اینکه این بازار در بلندمدت به کجا خواهد رسید دشوار است. اما در ماه‌های آینده، کارشناسان موضوعاتی را از مقررات گرفته تا پذیرش سازمانی پرداخت‌های رمزنگاری، دنبال می‌کنند تا بتوانند درک بهتری از بازار داشته باشند. در حالی که پیش‌بینی دقیق آینده ارزهای دیجیتال غیرممکن است، چند کارشناس بزرگ در رابطه با آنچه در فضای رمزنگاری  شده برای بقیه سال 2021 پیش‌بینی می‌کنند، صحبت کرده‌اند که در ادامه به تشریح آن‌ها پرداختیم.  

مقررات ارزهای دیجیتال

قانون‌گذاران در سرتاسر جهان به خصوص در واشنگتن دی سی، در تلاشند تا قوانین و دستورالعمل‌هایی جهت ایمن‌تر کردن بازار رمزارزها برای سرمایه گذاران و کمتر کردن جذابیت این بازار برای مجرمان سایبری ایجاد کنند.

جفری وانگ، رییس قاره آمریکا در گروه آمبر، یک شرکت مالی ارز دیجیتال مستقر در کانادا، در همین رابطه می‌گوید: قانون‌گذاری احتمالاً یکی از بزرگ‌ترین ضرورت‌ها در صنعت کریپتو در سطح جهان است. ما از مقررات شفاف استقبال می‌کنیم.

چین در ماه سپتامبر اعلام کرد که تمام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در این کشور غیرقانونی است و عملاً هرگونه فعالیت مرتبط با رمزارز در داخل مرزهای چین را متوقف می‌کند. در ایالات متحده نیز تجارت در بازار ارزهای دیجیتال شفاف نیست. جروم پاول، رییس فدرال رزرو اخیراً گفته است که هیچ قصدی برای ممنوع کردن رمزارزها در ایالات متحده ندارد؛ در حالی که رییس کمیسیون امنیت و تبادل، گری جنسلر، به طور مداوم در مورد نقش آژانس خود و کمیسیون معاملات آتی کالا در نظارت بر صنعت کریپتو اظهار نظر کرده است.

جنسلر اخیراً پا را فراتر گذاشته و گفته است که اگر مقررات سخت‌گیرانه وضع نشود، سرمایه‌گذاران احتمالاً آسیب زیادی خواهند دید. به علاوه، سازمان خدمات درآمد داخلی ایالات متحده، علاقه آشکاری به این دارد که مطمئن شود سرمایه گذاران می‌دانند که چگونه مالکیت ارز مجازی خود را هنگام ثبت مالیات خود گزارش دهند. مانند بسیاری از امور مربوط به رمزارزها، وضع مقررات برای این بازار نیز با موانعی همراه است. وانگ در رابطه با این معضل در ایالات متحده آمریکا می‌گوید: سازمان‌های مختلفی وجود دارند که ممکن است صلاحیت نظارت بر همه امور را داشته باشند یا نداشته باشند؛ این موضوع  ایالت به ایالت فرق می‌کند.به گفته او، شفافیت مقررات یعنی حذف سد راه برای آینده ارزهای دیجیتال، زیرا شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران آمریکایی در حال حاضر بدون دستورالعمل‌های شفاف کار می‌کنند.

مقررات جدید چه معنایی دارند؟

کارشناسان آمریکایی بر این باورند که قوانین پیشنهادی برای بازار ارزهای دیجیتال می‌تواند یافتن موارد فرار مالیاتی در رابطه با رمزارزها را برای سازمان خدمات درآمد داخلی ایالات متحده یا دولت هر کشور دیگری آسان‌تر کند. اگرچه سرمایه‌گذاران همین حالا نیز باید قبل از هرگونه سود یا زیان، میزان سرمایه خود را در دارایی‌های رمزنگاری شده ثبت کنند، اما قوانین جدید ممکن است گزارش صحیح تراکنش‌های رمزنگاری را برای سرمایه‌گذاران آسان‌تر کند.

اعلامیه‌های نظارتی همچنین می‌تواند بر قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای بی‌ثبات تأثیر بگذارد. نوسانات بازار به این دلیل است که کارشناسان سرمایه‌گذاری توصیه می‌کنند هر سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال کمتر از 5 درصد از کل سرمایه‌ زندگی‌تان باشد و هرگز چیزی را که با از دست دادن آن مشکل دارید، سرمایه‌گذاری نکنید.

در نهایت، بسیاری از کارشناسان معتقدند وضع مقررات برای آینده ارزهای دیجیتال ضروری‌ست. بن وایس، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران  CoinFlip، یک پلتفرم خرید ارزهای دیجیتال و شبکه خودپرداز ارزهای دیجیتال، در این رابطه می‌گوید: مقررات معقول برای همه مساوی با برد است. این موضوع به مردم اعتماد بیشتری نسبت به رمزارزها می‌دهد، من فکر می‌کنم این موضوعی‌ست که باید وقت خود را صرف بیشتر برایش صرف کنیم.

تایید ETF کریپتو گامی رو به جلو برای درخشش آینده ارزهای دیجیتال

در حال حاضر یک پیشرفت بزرگ در زمینه ارزهای دیجیتال وجود داشته است، به طوری که اولین ETF بیتکوین اخیراً در بورس نیویورک شروع به کار کرد. این توسعه نشان دهنده یک روش جدید و مرسوم برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال است.  BITO Bitcoin ETF  به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا مستقیماً از کارگزاری‌های سرمایه گذاری سنتی که ممکن است قبلاً در آن‌ها حساب داشته باشند، ارز دیجیتال خریداری کنند.

گنسلر در رابطه با این موضوع در انجمن امنیتی آسپن گفت: ما این کار را در بازار سهام انجام می‌دهیم، در بازارهای اوراق قرضه انجام می‌دهیم، ممکن است مردم آن را در بازار ارزهای دیجیتال نیز بخواهند. اما برخی می‌گویند ETF BITO کافی نیست؛ زیرا در حالی که صندوق به بیتکوین مرتبط است، در واقع قیمت اصلی ارز دیجیتال را ندارد.

هنوز خیلی زود است که بگوییم چه تعداد سرمایه گذار در BITO قرار خواهند گرفت. اما این صندوق در هفته اول خود شاهد معاملات زیادی بود. به طور کلی، هرچه دارایی‌های ارز دیجیتال در بازارهای سرمایه‌گذاری سنتی در دسترس‌تر باشد، آمریکایی‌ها بیشتر می‌توانند خرید کنند و بر بازار کریپتو تأثیر بگذارند. با این حال، سرمایه‌گذاری در یک ETF کریپتو، مانند BITO، همچنان خطری مشابه با هر نوع سرمایه‌گذاری کریپتو دارد. این هنوز یک سرمایه گذاری سوداگرانه و بی‌ثبات است.

چشم انداز آینده ارزهای دیجیتال

بررسی چشم‌انداز آینده ارزهای دیجیتال معمولاً با بررسی بیتکوین آغاز می‌شود. بیتکوین به طور کلی شاخص خوبی از بازار ارزهای دیجیتال است. زیرا بزرگترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار است و بقیه بازار تمایل دارد روندهای آن را دنبال کند. قیمت بیتکوین در سال 2021 نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است و در ماه اکتبر برای دومین بار در سال جاری قیمت بالاتری را ثبت کرد. این دومین رکورد بالاترین قیمت سال به دنبال بالاترین رکورد قبلی 60,000 دلار در آوریل و کاهش متعاقب آن به کمتر از 30,000 دلار در ماه جولای است. این بی‌ثباتی دلیل بزرگی است برای فهم اینکه چرا کارشناسان توصیه می‌کنند برای شروع، سرمایه گذاری‌های رمزنگاری‌تان کمتر از 5 درصد کل سرمایه‌تان باشد.

اما آینده ارزهای دیجیتال چه خواهد شد و بیتکوین چقدر افزایش قیمت خواهد داشت؟ به گفته کیانا دنیل، نویسنده کتاب «سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال برای آدمک‌ها»، بررسی گذشته بیتکوین ممکن است سرنخ‌هایی ارائه دهد. دنیل می‌گوید که از سال 2011، جهش‌های بسیار زیادی به دنبال کاهش قیمت بیتکوین وجود داشته است. کارشناسان نسبت به رشد کوتاه مدت بیتکوین تمایل بیشتری دارند.

بیل نوبل، تحلیلگر فنی ارشد  TokenMetrics، یک پلتفرم تجزیه و تحلیل ارزهای دیجیتال، فکر می‌کند که قیمت بیتکوین در ادامه سال 2021 همچنان افزایشی خواهد بود. او می‌گوید: من فکر می‌کنم احتمال اینکه بیتکوین به ۷۵۰۰۰ دلار برسد بیشتر از رسیدن آن به ۲۵۰۰۰ دلار است.

آینده ارزهای دیجیتال در ایران چه خواهد شد؟

سید مصطفی صفاری دکترای اقتصاد و مدرس دانشگاه در رابطه با آینده ارزهای دیجیتال می‌گوید:

آمریکا در تلاش است تا جلوی خرید و فروش ایرانیانی که به کارگزاری مراجعه می‌کنند را بگیرد و رمز ارزهای آن‌ها را بلوکه کند ولی علی رغم همه این تلاش‌ها، به دلیل دخالت‌های زیاد دولت‌ها در اقتصاد، رمز ارزها، آینده اقتصاد جهان را می‌سازند و دیگر اینگونه دخالت‌ها چندان معنادار نخواهند بود. آینده جهان بر پایه بلاک چین و ارزهای دیجیتال است، گرچه در حال حاضر عمده مخالفان آن‌ها بانک‌های مرکزی هستند.

در خصوص رمز ارزها اجماع جهانی وجود دارد و اقبال از آن بیشتر و بیشتر می‌شود. به طور مثال در حال حاضر برخی از خودپردازهای رمز ارز را داریم یا حقوق ژاپنی‌ها در بعضی شرکت‌ها با رمز ارز پرداخت می‌شود. در آینده رمز ارزهایی که حجم معاملات و مقبولیت بیشتری داشته باشند، از جذابیت بیشتری برخوردار خواهند بود.

من آینده ارزهای دیجیتال را مثبت و روشن ارزیابی می‌کنم. از دید سرمایه گذاری این حوزه بسیار پر ریسک و از منظر استخراج، برای اقتصاد ایران با توجه به شرایط موجود بسیار مفید است. بازیگران رمز ارزها دو گروه هستند کسانی که به یاری دستگاه‌هایی به یاری برق و اینترنت تولید و استخراج رمز ارز می‌کنند و عملاً فعالیت آن‌ها به خصوص در کشوری مانند ایران به دلیل ارزان بودن انرژی کم ریسک است؛ و گروه دوم کسانی هستند که خرید و فروش رمز ارز می کنند و از نوسان گیری کسب سود می‌کنند که فعالیت آن‌ها بسیار پر ریسک است. پشتوانه فعالیت آن‌ها انرژی و مقبولیت است.

آینده ارزهای دیجیتال آمریکا را می‌ترساند

چند وقتی می‌شود که بحث ترس آمریکا از آینده ارزهای دیجیتال مطرح شده است. چرا که این کشور متوجه شده ارزهای دیجیتال وسیله‌ای برای دور زدن تحریم‌ها خواهند شد. در حقیقت در ایران این موضوع مطرح شده است که با ارائه مجوزهایی به صرافی‌های مجاز، راهی برای دور زدن تحریم‌ها پیدا کرد.

آینده ارزهای دیجیتال روبه توسعه است؛ هرچه بیشتر می‌گذرد نیز بر مقبولیت این ارزها افزوده می‌شود. به گفته دکتر صفاری، واقعیت این است که آمریکا رو به افول است و چین در حال رشد و انتقال دانش از غرب به شرق صورت می‌گیرد و عملا در سال 2025 چین از آمریکا پیشی می‌گیرد. چنانچه گروه شانگهای که ایران نیز عضو آن است بتوانند رمز ارزی را طراحی کنند می‌تواند به نفع همه کشورهای عضو بوده و به ویژه برای ایران که بیش از 97 درصد مبادلات آن با کشورهای آسیایی است.

عامل مهم در حوزه رمز ارزها، بحث مقبولیت است. ایران چنانچه بخواهد رمز ارز ملی داشته باشد بیشتر مقبولیت آن داخلی خواهد بود. در حالی که برای موفق شدن در حوزه رمز ارزها نیاز به مقبولیت جهانی است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *