از آنجایی‌که نگرانی‌هایی در رابطه با میزان عرضه پس از اجرای طرح جدید تولید اوپک پلاس وجود دارد، قیمت نفت خام افزایش یافت.

به گزارش برات‌نیوز به نقل از رویترز، پس از اینکه تولیدکنندگان اوپک پلاس درخواست ایالات متحده برای تسریع افزایش تولید را رد کردند، حتی با نزدیک شدن تقاضا به سطوح پیش از همه گیری، قیمت نفت خام در روز جمعه افزایش یافت.

نفت خام برنت با 2.20 دلار افزایش به 82.74 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 2.46 دلار افزایش به 81.27 دلار رسید.

بیشتر بخوانید: نفت همچنان در پیچ و خم نوسان

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش از جمله روسیه که مجموعاً اوپک پلاس نامیده می‌شوند، روز پنجشنبه توافق کردند که به برنامه خود برای افزایش تولید نفت به میزان 400 هزار بشکه در روز از دسامبر پایبند باشند. پیش از این، جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا خواستار تولید بیشتر برای کاهش قیمت‌ها شده بود.

قیمت نفت خام با آزادسازی ذخایر کنترل نمی‌شود

باب یاوگر، مدیر معاملات آتی انرژی در میزوهو، گفت: تصمیم اوپک برای ادامه مسیر و عدم واکنش اساسی دولت بایدن باعث شده است که رشد نفت ادامه یابد. یاوگر افزود: تنها یک تلاش هماهنگ با چین و سایرین درگیر می‌تواند کمبود بشکه در بازار را برطرف کند. در همین زمینه، کاخ سفید اعلام کرد تمام ابزارهایی را که در اختیار دارد برای تأمین انرژی مقرون به صرفه، از جمله امکان آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک نفتی (SPR) در نظر خواهد گرفت.

بیورنار تونهاوگن، رییس بازارهای نفت ریستاد انرژی در یادداشتی گفت: بازارها می‌دانند که آزادسازی ذخایر استراتژیک تنها می‌تواند اثر نزولی موقتی بر افزایش قیمت‌ نفت خام داشته باشد و راه حل پایداری برای عدم تعادل بین عرضه و تقاضا نیست.

امروز شنبه 15 آبان 1400، قیمت نفت خام برنت با 0.45 درصد کاهش نسبت به روز گذشته به 82.35 دلار رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 0.27 درصد کاهش نسبت به روز جمعه با قیمت 81.17 دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *