1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. زاینده رود زنده شد اما کشاورزان به حق خود نرسیدند
اخبار اقتصادیگزارش و مصاحبهمنتخب سردبیر

زاینده رود زنده شد اما کشاورزان به حق خود نرسیدند

حقابه کشاورزان

در حالی که طی ماه های اخیر، بارش های خوبی در کشور انجام شده و مسوولان اعلام کرده اند که امکان بازگشایی زاینده رود برای شرق استان اصفهان وجود دارد اما موضوع حقابه کشاورزان شرق اصفهان پس از مدت ها، هنوز به نتیجه نرسیده است.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که کشاورزان اصفهانی پس از ماه ها، همچنان درگیر مشکل حقابه کشاورزی خود هستند.

درهمین حال،  بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مدیریت آب مناطق مختلف باید با درنظر گرفتن عوامل مختلف باشد، اما تاثیر این اقدام بر کسب و کار کشاورزان و بیکاری کارگران بخش کشاورزی، یکی از مسائلی است که همواره به‌عنوان عوارض بی‌تدبیری‌های آبی مطرح بوده است.

براساس این گزارش، در حالی کشاورزان حقابه خود را از زاینده رود طلب می کنند که روزهای آخر بهمن ماه است و کسب و کار آن ها در دوره کشت تحت تاثیر موضوع حقابه است.

تکلیف دولت برای پرداخت هزار میلیارد برای حقابه کشاورزان اصفهانی

با توجه به عدم واگذاری حقابه کشاورزان اصفهانی از سوی دولت، چند ماهی است که آن ها درگیر این مشکل هستند و اعتراض خود را به مسوولان واگذار کرده اند اما تاکنون به نتیجه نرسیده اند.

درهمین راستا، مسوولان نیز تاکید دارند که این موضوع پیگیری خواهد شد و حقابه کشاورزان پرداخت می شود.

همچنین چندی پیش استاندار اصفهان اظهار کرده بود که دولت مکلف شده تا هزار میلیارد تومان برای حق‌آبه کشاورزان پرداخت کند و پیگیری تأمین اعتبار آن تا پیش از اتمام پاییز انجام می‌شود.

سید رضا مرتضوی استاندار اصفهان در خصوص میزان بارندگی‌های این استان اعلام کرده بود: از ابتدای سال آبی تاکنون در منطقه کوهرنگ حدود ۲۴۵ میلی‌متر بارش اتفاق افتاده که این عدد در زمان مشابه سال گذشته ۵۰ میلی‌متر و در متوسط میان‌مدت ادوار گذشته حدود ۱۲۶ میلی‌متر بوده و این موضوع نوید یک بارندگی خوب را می‌دهد.

اما حالا پس از چند ماه هنوز کشاورزان اندرخم یک کوچه اند و هیچ اقدامی درخصوص پرداخت این حق انجام نشده است.

تاکید امام جمعه خوراسگان بر الزام پرداخت حقابه کشاورزان

برهمین اساس،  امام جمعه خوراسگان اصفهان نیز چند روز پیش گفته است: با توجه به بارش‌ها و نزولات آسمانی و افزایش حجم آب در زاینده‌رود، لازم است تا حقآبه کشاورزان برای کشت محصولات از رودخانه زاینده رود در نظر گرفته شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین ربانی اظهار داشته است: خوراسگان در شرق اصفهان و در فاصله ۱۰ کیلومتری جاده اصفهان- یزد قرار دارد که دارای جمعیتی بالغ بر ۱۳۰ هزار نفر است که یکی از مسائل مهم در این شهرستان موضوع آب است از آنجایی که شغل اکثر مردم کشاورزی است و شغل دیگری به آن صورت ندارند. کشاورزان از آب رودخانه زاینده‌رود جهت آبیاری مزارع و باغات برداشت می‌کنند و از حقآبه رودخانه زاینده‌رود برخوردار هستند و مستندات آن طومار شیخ بهایی است که هر منطقه و قسمت چه میزان سهمیه آب داشته باشد.

وی تصریح کرده است: چندین سال است که آب مورد نیاز کشاورزان این منطقه برای ذوب‌آهن و فولاد مبارکه و یزد انتقال داده می‌شود که در جهت صنعت مصرف می‌شود. کشاورزان این منطقه در راستای این موضوع چندین بار تجمعاتی داشته‌اند و انتظار داشتند تا مطالباتشان پیگیری شود.

بارش باران و توقع کشاورزان از دولت

وی ادامه داده است: با توجه به بارش باران و نزولات آسمانی، توقع مردم نیز رفع مشکل است و اینکه حقآبه آن‌ها از رودخانه زاینده‌رود در نظر گرفته شود. در حال حاضر انتظار و خواسته این کشاورزان از دولت بیجا و غیرمعقول نیست و مسئولان باید در جهت تحقق وعده‌ها و رفع مطالبات و خواسته‌های مردمی نهایت تلاش و کوشش خود را به کار گیرند.

حجت‌الاسلام ربانی اضافه کرده است: قول‌های سال آینده کفایت نمی‌کند بلکه مردم در حال حاضر در فشار هستند و نیازمند رفع مشکلاتشان هستند تا بتوانند به کشت گندم و غلات در این فصل برسند و ثمر درآمدی‌شان را حفظ کنند. لازم است تا صدای ما به گوش مسئولین کشوری برسد و اقدام عاجلی در جهت رفع مشکلات و تحقق مطالبات مردمی داشته باشند.

وی گفته است: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تولیدات داخلی، لازم است تا شرایط و زیرساخت لازم برای کشاورزی مردم فراهم شود تا بتوانند در خودکفایی محصولات مؤثر باشند. تقاضای ما این است که مسئولان همراهی‌های لازم را داشته باشند و خواسته‌های مردمی که همیشه در تمامی صحنه‌ها پیش قدم بوده‌اند را محقق کرده و امکانات لازم را فراهم کنند.

امام جمعه خوراسگان افزوده است: هر چند مسئولان عنوان کرده‌اند که در سال‌های آینده با انتقال آب از خلیج‌فارس این مشکل حل می‌شود اما آنچه خواست کشاورزان است این است که در فرصت باقیمانده برای کاشت، این امکان فراهم شود تا از آب زاینده رود استفاده کنند. زیرا در غیر این صورت خود و فرزندانشان بیکار می‌شوند و بیکاری منشأ بسیاری از فسادها است. لازم است مطالبات این قشر در اولویت قرار گیرد.

حقابه کشاورزان اصفهانی مطالبه اصلی آن ها از دولت

در حالی که برخی از مسوولان بر موضوع پرداخت حقابه کشاورزان اصفهانی تاکید دارند، هیچ اقدام سازنده و راهگشایی برای این کشاورزان انجام نشده و با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و گذشتن دوره کشت کشاورزان نسبت به وضعیت خود اظهار نگرانی دارند.

در همین راستا، عضو اتحادیه صنفی کشاورزان اصفهان گفته است: بارش در سرچشمه‌ها مناسب بوده و اداره آب اصفهان اعلام کرده امکان بازگشایی رودخانه زاینده‌رود برای شرق استان اصفهان وجود دارد. اما جلسات وزیر نیرو و وزیر کشور برای رسیدگی به مسئله حقابه کشاورزان شرق اصفهان به نتیجه نرسیده و چیزی به ما اعلام نمی‌کنند.

محسن میرمیران با اشاره به این مطلب که کشاورزان به خصوص در شرق استان اصفهان اخیرا قصد داشتند تا به‌طور نمادین با ماشین آلات کشاورزی خود برای رساندن صدای خویش به مسئولان به پایتخت بیایند، گفته است: مطالبه اصلی کشاورزان اصفهانی مسئله «حقابه» خودشان از زاینده رود است. متاسفانه مسئله آب باعث شده تا کسب وکارها در شرایط حساس دوره کشت دچار مشکل شود.

وی افزود: امسال بارش و سطح رودخانه زاینده رود افزایش داشته است. بارش در سرچشمه‌ها مناسب بوده و خود اداره آب اصفهان اعلام کرده است که امکان بازگشایی رودخانه زاینده رود برای شرق استان اصفهان وجود دارد. اما با کمال تعجب جلسات وزیر نیرو و وزیر کشور برای رسیدگی به مسئله حقابه کشاورزان شرق اصفهان به نتیجه نرسیده و چیزی به ما اعلام نمی‌کنند.

سهم 74 درصدی کشاورزان از حقابه زاینده رود

میرمیران تصریح کرد: متاسفانه آخرین مهلت غله‌کاری برای کشاورزان تا آخر بهمن ماه است. پس از بهمن و اسفند دیگر کشت راندمان کافی ندارد و اگر آب به مزارع به موقع نرسد دیگر فایده‌ای نخواهد داشت. این اقدام از نظر فنی برای مسئولان کاملا مقدور است اما جای تعجب دارد که چرا در این زمینه تعلل صورت می‌گیرد.

این عضو اتحادیه صنفی کشاورزان اصفهان با اشاره به توزیع آب زاینده‌رود به سایر استان‌ها و سایر صنایع داخل و خارج استان گفت: ما باخبر هستیم که ۷۴ درصد آب زاینده‌رود بنابر قانون متعلق به کشاورزان حقابه‌دار و محیط‌زیست اصفهان است و قانون در این زمینه صراحت دارد. حدود ۲۶ درصد از این آب متعلق به دولت بوده و توزیع می‌شود. اما دولت به عناوین مختلف این آب را در شرب و صنعت و سایر مصارف بهره‌برداری می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه اولویت اول آب اصفهان محیط‌زیست است، تاکید کرد: بخشی از آب زاینده‌رود یعنی بین ۶۰ تا ۹۰ میلیون متر مکعب آب برای استان یزد می‌رود که بیشتر برای صنایع و معادن این استان می‌رود. البته هیچ آماری نمی‌تواند دقیق و قابل راستی‌آزمایی باشد. یعنی مشخص نیست این میزان نصف یا دو برابر یا نصف این است. این درحالی است که بسیاری از ساکنین خود استان یزد در منازل مسکونی خود نیز دچار کمبود آب هستند و اگر این آب به صورت بی‌رویه به کشاورزی و صنایع آن بدون بهره‌وری کافی مصرف آب در استان یزد برود، حاکی از بی‌تدبیری مسئولان ذی ربط است.

برداشت غیر مجاز آب از رودخانه زاینده رود

میرمیران با اشاره به برداشت غیرمجاز آب در بالادست رودخانه زاینده‌رود گفت: برداشت غیرقانونی در بالادست زاینده‌رود به وفور گزارش شده است. مدیر حوزه زاینده‌رود دو ماه قبل اعلام کرد که ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب در بالادست زاینده‌رود درحال برداشت است. این مسئله بی‌نظمی و بی‌حساب و کتابی بحث مدیریت آب را نشان می‌دهد. بخشی از این آب به سمت مصارف خاص در استان اصفهان و چهارمحال بختیاری می‌رود.

این کشاورز فعال تصریح کرد: امسال بارش بسیار خوبی داشتیم ولی هنوز برخی بی‌تدبیری‌ها باعث شد بازار کار و کسب و کار کشاورزان استان اصفهان از بین برود.

وی همچنین تاکید کرده است: وقتی کشاورز کشت نداشته باشد، درآمدی نخواهد داشت و اگر کشاورزی درآمد نداشته باشد در دور بعدی کشت قطعا از کارگران کشاورزی و افرادی که باید به کار بگیرد استفاده نخواهد کرد و این مسئله ضربه بدی به اشتغال استان مرکزی خواهد زد. این خطر وجود دارد که خود کشاورز و صاحب زمین نیز در معرض بیکاری و مهاجرت شغلی قرار بگیرد و این وضعیت است که موجب برانگیخته شدن اعتراض کشاورزان اصفهان شده است. ضمن اینکه با تخریب محیط زیست و گسترش کویر پس از نابودی اراضی کشاورزی نیز مواجه خواهیم شد و این سرمایه کشور و کشاورز را با هم از بین خواهد برد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست