1. خانه
  2. اقتصاد
  3. بورس
  4. رشد صعودی شاخص و بورس در چندقدمی فتح قله
بورسمنتخب سردبیر

رشد صعودی شاخص و بورس در چندقدمی فتح قله

رشد صعودی شاخص

با توجه به رشد صعودی شاخص بورس در هفته اول فروردین، هنوز در جایگاه 2 میلیون و 78 هزار واحد قرار گرفته است.

به گزارش برات نیوز، شاخص کل با رشد ۳۴ هزار واحدی توانست در آخرین روز معاملاتی هفته اول فروردین تا آستانه فتح قله تاریخی برود اما تا فتح قله فعلاً ناکام ماند.

رشد صعودی شاخص بورس در هفته اول فروردین و در هفته دوم معاملاتی بورس

شاخص کل با رشد ۳۴ هزار واحدی توانست در آخرین روز معاملاتی هفته اول فروردین تا آستانه فتح قله تاریخی برود اما تا فتح قله فعلاً ناکام مانده و در جایگاه ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحد قرار گرفته است.

علی فراقی کارشناس بازار سرمایه گفت: برای هفته دوم معاملاتی سال ۱۴۰۲ انتظار ثبت کندلی مثبت خواهد رفت و انتظار می‌رود میزان حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته معاملاتی با افزایش روبه رو باشد و شاهد طراوت بیشتری در نحوه معاملات اکثریت نمادهای بازار باشیم.

احتمال افزایش تقاضا بر نمادهای مرتبط با حوزه نفت

فراقی افزود: همچنین با توجه به انتشار خبرهایی از اوپک پلاس مبتنی بر کاهش میزان تولیدات نفتی و به طبع آن پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه و انتظارها برای افزایش قیمت نفت، به احتمال بالایی شاهد افزایش تقاضا بر نمادهایی که تأثیر پذیری بالایی از این تصمیمات همچون صنعت پالایشگاهی خواهیم داشت هرچند با توجه به صحبت‌هایی در رابطه با بازگشت نرخ ۲۸۵۰۰ برای برخی از نمادهای بازار می‌رود شاهد بالا و پایین شدن نوسانی این دست از نمادهای تأثیرپذیری باشیم.

فراقی گفت: در سخن پایانی هم در کلیت بازار انتظار می‌رود نمادهای بزرگ‌تر بازار نسبت به بقیه بازار در وضعیت مساعدتر معامله شوند و بازدهی مناسب‌تری داشته باشند.

این در حالی است که برخی از تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند شاخص کل بورس برای فتح قله تاریخی نیازمند حجم بالای معاملات بوده و احتمالاً یک پولبک به سمت پایین داشته و سپس به سمت بالا پرتاب شود.

 نخستین عرضه اولیه امسال در بازار سرمایه 

همچنین براساس این گزارش، بازار سرمایه، چهارشنبه هفته جاری میزبان اولین عرضه اولیه در سال جدید خواهد بود.

چهارشنبه (۱۶ فروردین) تعداد ۳۶۰ میلیون سهم معادل ۱۲ درصد از سهام شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد به قیمت مبنای ۵۰۰ تومان در بورس تهران عرضه اولیه خواهد شد.

این عرضه  در بخش “رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن” در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس تهران و با نماد پی‌پاد به شیوه ثبت سفارش صورت خواهد گرفت.

سقف قیمت عرضه مذکور ۵۵۰ و کف قیمت نیز ۴۵۰ تومان به ازای هر سهم و حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی ۵۰۰ سهم خواهد بود.

بر این اساس، حداکثر نقدینگی مورد نیاز برای شرکت در این عرضه اولیه (با توجه به سقف ۵۵۰ تومانی قیمت)، ۲۷۵ هزار تومان برآورد می‌شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست