1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. قیمت نفت افزایش یافت
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

قیمت نفت افزایش یافت

ارزش نفت خام جهانی

در حالی که اوپک پلاس آماده است در صورت تضعیف تقاضا اقدام جدیدی در بازار داشته باشد، ارزش نفت خام جهانی افزایش می‌یابد.

به گزارش برات‌نیوز، ارزش نفت خام جهانی روز جمعه پس از اینکه گروه تولیدکننده اوپک پلاس اعلام کرد در صورتی که تقاضای نفت به دلیل افزایش تعداد قرنطینه‌ها کاهش پیدا کند، می‌تواند سیاست افزایش تولید خود را در کوتاه‌مدت بازنگری کند، افزایش یافت. این اتفاق درحالی رخ داد که نفت برنت در مسیر ششمین هفته کاهش قیمت قرار گرفته بود.

قیمت نفت برنت امروز شنبه 13 آذر 1400 با 0.34 درصد رشد معادل 0.24 دلار به 69.91 دلار در هر بشکه رسید. همچنین قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا نیز با 0.32 درصد رشد معادل 0.21 دلار به رقم 66.27 دلار در هر بشکه رسید.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت، روسیه و متحدانش موسوم به اوپک پلاس روز پنجشنبه بازار را غافلگیر کردند. این گروه اعلام کرد با وجود شرایط حال حاضر، فعلا به برنامه‌های خود برای افزودن 400 هزار بشکه در روز برای عرضه در ژانویه پایبند خواهد ماند.

PVM در واکنش به این تصمیم در یادداشتی می‌نویسد: تصمیم اوپک پلاس برای ادامه افزایش تولید ماهانه نفت خام، رای اعتماد به چشم‌انداز تقاضای کوتاه‌مدت است. بهتر است بگوییم، اوپک پلاس روی نوع جدید اومیکرون سرمایه گذاری می‌کند و معتقد است این سویه تاثیری پایدار بر تقاضای نفت ندارد.

ارزش نفت خام جهانی وابسته به سرنوشت اومیکرون

با وجود اظهار نظر PVM، کارشناسان پیش بینی می‌کنند که تصمیم اوپک پلاس وابسته به سرنوشت ویروس اومیکرون است. در صورتی که تقاضا از طریق اقداماتی برای مهار گسترش نوع ویروس کرونا اومیکرون کاهش یابد، تولیدکنندگان اوپک پلاس، در را برای تغییر سریع سیاست باز گذاشتند. آن‌ها در این زمینه اعلام کرده‌اند که می‌توانند قبل از جلسه برنامه ریزی شده بعدی خود در 4 ژانویه، برای تصمیم گیری جدید، نشستی دوباره داشته باشند.

کارستن فریچ از Commerzbank در این رابطه گفت: رشد ارزش نفت خام جهانی سبب شد تا اوپک پلاس اعلام کند در صورت تغییر شرایط بازار، می‌تواند در تصمیم دیروز خود در کوتاه مدت تجدید نظر کند. این در شرایطی‌ست که اوپک برای ادامه افزایش تولید برنامه‌ریزی‌شده‌اش تلاش کرده است.

سویه اومیکرون تنها بر ارزش نفت خام جهانی تاثیر نگذاشت؛ اخبار منتشر شده در رابطه با این سویه جدید، تمام بازارهای دارایی را تحت تاثیر خود قرار داد و همگی متلاطم شدند.

در طول هفته گذشته، نفت برنت در آستانه سقوط حدود 1.7 درصدی بود. این شاخص برای ششمین هفته متوالی، برای اولین بار از نوامبر 2018 کاهش یافته بود. همچنین شاخص WTI پس از پنج افت هفتگی، به طور میانگین در هفته ثابت بود.

تحلیلگران جی پی مورگان اعلام کردند که سقوط بازار به معنای ضربه “بیش از حد” به تقاضا است. این در حالی‌ست که داده‌های جابجایی جهانی، به استثنای چین، نشان می‌دهد که تحرک در هفته گذشته به طور میانگین 93 درصد از سطح سال 2019 به بهبود ادامه می‌دهد.

تحلیلگران جی پی مورگان در یادداشتی می‌گویند: ارزش نفت خام جهانی در شرایط خوبی قرار دارد و تاکنون هیچ نشانه‌ای از تضعیف تقاضا در مقیاس جهانی مشاهده نشده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست