ارزش طلا تحت تأثیر افزایش ارزش دلار کاهش یافت.

به گزارش برات‌نیوز، بر فعالان بازارهای مالی جهانی واضح است که ارزش طلا برخلاف ارزش دلار حرکت می‌کند. امروز سه شنبه 11 آبان 1400 نیز ارزش طلا تحت تأثیر افزایش ارزش دلار سقوط کرد. در اوایل صبح امروز بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷۹۱ دلار و ۲۳ سنت رسید. امروز در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با تحمل سقوط ۰.۲ درصدی، به ۱۷۹۱ دلار و ۸۰ سنت رسید. البته در روز گذشته بازار طلای جهانی با ۰.۷ درصد افزایش، به ۱۷۹۵ دلار و ۸۰ سنت رسیده بود.

روز دوشنبه ارزش دلار 0.3 درصد کاهش یافت؛ امروز اما روز صعودی دلار بود و شاهد افزایش 0.1 درصدی ارزش این ارز جهانی بودیم. در چنین شرایطی جذابیت بازار طلا برای خریداران غیرآمریکایی کاهش یافت و سبب کاهش ارزش طلا شد.

به گفته استفن اینس یکی از کارشناسان شرکت مدیریت دارایی  SPI، انتظار داریم در فضای تحکیم سیاست پولی بانک مرکزی، ارزش طلا تحت فشار کاهشی بماند؛ به خصوص که بانک مرکزی آمریکا احتمالا روز چهارشنبه آغاز تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه را اعلام خواهد کرد.

ارزش طلا در مقابل اوراق قرضه کمتر شده است

اینس قیمت بالا و افزایش دستمزدها را چالش جدیدی برای بانک مرکزی آمریکا دانست. به گفته او، بانک مرکزی تلاش می‌کند بین مهار تورم و حمایت از روند احیای اشتغال از زمان شیوع پاندمی تعاول ایجاد کند.

این کارشناس آمریکایی در ادامه سخنان خود افزود: اگر بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا در سطوح فعلی معامله شود، دورنمای رشد ضعیف‌تر را در ذهن دارندگان اوراق قرضه مجسم می‌کند و افزایش ارزش طلا  پشتیبانی خواهد شد. با توجه به آمار اقتصادی نامطلوب، بعید به نظر می‌رسد که بانک‌های مرکزی بخواهند روند افزایش نرخ‌های بهره را با سرعت آغاز کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، همیشه طلا به عنوان یک پناهگاه امن دارایی در میان سرمایه گذاران جهان در برابر تورم شناخته می‌شود. با این حال افزایش نرخ بهره و رشد بازده اوراق قرضه دولتی، افزایش هزینه نگهداری طلا را به دنبال دارد و سبب می‌شود تا جذابیت بازار برای سرمایه گذاران کم شود.

این خبرگزاری همچنین اعلام کرده است که ارزش طلا منتظر نشست سیاست پولی بانک مرکزی انگلیس در روز پنج شنبه است. در چنین شرایطی احتمال دارد که نرخ‌های بهره از سوی یک بانک مرکزی بزرگ افزایش پیدا کرده و طلا را تحت تأثیر خود قرار دهد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *