1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. وضعیت بحرانی اقتصاد جهان با کاهش دلار، یورو و پوند
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

وضعیت بحرانی اقتصاد جهان با کاهش دلار، یورو و پوند

ارزش نرخ دلار

ارزش نرخ دلار پس از دو دهه قرارگیری در قله دارایی‌ها، در روز گذشته با کاهش یک درصدی همراه شد.

به گزارش برات نیوز، هفته گذشته که شاخص دلار آمریکا در سطح ۱۱۰٫۷۹ قرار داشت، روز جمعه به ۱۰۹٫۶۶ رسید. این برای اولین بار است که چنین آماری از اواسط سال ۲۰۰۲ تا امروز رخ می‌دهد.

در چند وقت گذشته اقتصاد آمریکا با آمارهای عجیب و غریبی از تورم دست و پنجه نرم‌ می‌کند. بانک مرکزی آمریکا در این مدت با نرخ بهره بانکی سعی در مقابله با این پدیده اقتصادی داشت. همچنین حتی برخی از اقتصاددانان باور دارند که نرخ تورم اعلام شده توسط دولت، نسبت به نرخ واقعی تفاوت فاحشی دارد.

بانک مرکزی آمریکا در تلاش است تا با افزایش نرخ بهره بانکی، همچنان با این تورم مبارزه کند. در حال حاضر بازار با افزایش یک ۷۵ صدم درصد دیگر در نرخ بهره بانکی مواجه است.

از طرفی دیگر، در این هفته بازار با تعطیلات گسترده‌ای در جهان همراه خواهد بود که نتیجه آن کاهش نقدینگی و در نهایت حرکت تند و تیزتر قیمت‌ها خواهد بود.

وضعیت کاهش ارزش نرخ دلار و بحران‌های اقتصادی می‌توانید حتی یورو، پوند استرلینگ یا حتی دلار استرالیا را تحت فشار قرار دهد.

گفتنی است که پوند استرلینگ که در قیمت ۱٫۱۴۲۶ قرار داشت، پس از ۳۷ سال در روز جمعه قیمت ۱٫۱۳۵۱ را ثبت کرد. یورو نیز که هفته گذشته در قیمت ۱٫۰۱۹۸ قرار داشت، به ۱٫۰۰۰۷۵ کاهش قیمت داد.

چند روز پیش بود که اعلام شد دوران تورم پایین آمریکا تمام شده و حالا این کشور باید خود را با یک وضعیت بحرانی اقتصادی آماده کند. حتی اروپا نیز اعلام کرد که می‌خواهد برای مقابله با تورم، نرخ بهره را ۲ درصد یا بالاتر افزایش دهد. بانک مرکزی اروپا حاضر است حتی این تصمیم را با وجود ریسک بحران اقتصادی نهایی کند.

منبع: Reuters

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست