ارز-طلا-سکهمنتخب سردبیر

افزایش قیمت دلار در مرکز مبادلات!

تابلوی معاملاتی مرکز مبادله

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، امروز یک‌شنبه ۲۰ فروردین ماه قیمت هر اسکناس دلار ۴۰هزار و ۹۹۸ تومان و نرخ حواله دلار ۳۷هزار و ۲۷۰ تومان اعلام شد.

به گزارش برات نیوز، در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی در روز جاری، نرخ اسکناس یورو نیز نسبت به دیروز افزایش یافته و 44 هزار و 942 تومان، و نرخ حواله یورو 40 هزار و 857 تومان اعلام شده است.

همچنین در تابلوی معاملاتی مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ اسکناس درهم با افزایش نسبت به دیروز 11 هزار و 163 تومان و نرخ حواله درهم نیز 10 هزار و 148 تومان اعلام شده است.

پیش بینی کاهش نرخ دلار بر اساس قیمت درهم

بر اساس این گزارش بر اساس آنچه که در بازار ارز ایران مرسوم است، قیمت درهم پیشرو تر از قیمت دلار بوده و یکی از عوامل بسیار تاثیرگذاری که قیمت دلار را تعیین می‌کند، نرخ درهم است.

روز گذشته 19 فروردین نرخ درهم در بازار غیر رسمی نزدیک به هزار تومان کاهش پیدا کرد و از 14 هزار 350 تومان به حدود 13 هزار 300 تومان رسید.

قطعا یکی از راه‌هایی که فعالان بازار ارز بتوانند قیمت دلار را به صورت کوتاه مدت پیش‌بینی کنند همین نرخ درهم و نوسانات آن است؛ در واقع از آنجا که نرخ درهم در برابر دلار روی 3.6 میخکوب شده و هر دلار برابر با 3.6 درهم در امارات است، از همین رو افت یک هزار تومانی درهم در بازار دیروز می‌تواند حاکی از ادامه افت دلار در روزهای آینده باشد.

بر اساس آمار‌ها نرخ درهم در بازار غیر رسمی در یک هفته اخیر با افت 13 درصدی از 14 هزار 900 تومان به 13 هزار 300 تومان رسیده و در همین مدت نیز قیمت دلار با 11 درصد کاهش از 54 هزار و 500 تومان به 49 هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

بر اساس آنچه که در بازار ارز ایران مرسوم است، قیمت درهم پیشرو تر از قیمت دلار بوده و یکی از عوامل بسیار تاثیرگذاری که قیمت دلار را تعیین می‌کند، نرخ درهم است. از آنجا که عمده ارز‌های صادراتی ایران در نهایت به صورت درهم وارد کشور خواهد شد و سیستم ارزی ایران بعد از تحریم‌ها تا حد زیادی به درهم برای مبادله با دلار وابسته شده است، از همین رو مشخص است که اقدامات انجام شده در کنترل نوسانات بازار ارز مثبت بوده است.

تغییر مکانیسم عرضه دلار با کارت ملی، افزایش عرضه درهم در مرکز مبادله ارز و طلا، حضور فعال تر بانک مرکزی در بازار غیر رسمی و در نهایت خوش‎‌بینی‌های ایجاد شده از ارتقای مناسبات اقتصادی ایران با کشور‌های عربستان، امارات و بحرین، موجب شده است قیمت دلار پس از پایان تعطیلات نوروزی وارد مسیر کاهشی شده و ادامه آن نیز دور از ذهن نباشد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید