1. خانه
  2. دسته‌بندی نشده
  3. حمل و نقل صنعتی ضروری برای توسعه اقتصاد
دسته‌بندی نشدهرویدادمنتخب سردبیر

حمل و نقل صنعتی ضروری برای توسعه اقتصاد

روز حمل و نقل گرامی باد.

در تقویم ملی ایران روز 26 آذر ماه به عنوان روز حمل و نقل تعیین شده است.

به گزارش برات‌نیوز، یکی مهم‌ترین صنعت‌های کشور ما، صنعت حمل و نقل است. در لغت نامه، حمل ونقل به معنای سیستم یا وسیل جابجایی انسان یا کالا از یک مکان به مکان دیگر است. شاید یکی از تاثیرپذیرترین صنعت‌ها از مسائل سیاسی و اجتماعی، همین صنعت حمل ونقل باشد؛ چرا که هزینه‌های این صنعت کاملا وابسته به قیمت سوخت است و با هر اتفاق اجتماعی و سیاسی به راحتی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

بالا بودن قابلیت حمل در یک سیستم اداری، محدودیت‌های مربوط به فواصل زیاد را کاهش می‌دهد. هدف اصلی صنعت حمل و نقل، پاسخدهی به تقاضای حرکت است، این صنعت تا جایی پا برجا خواهد ماند که بتواند افراد، اطلاعات و کالاها را جابجا کند.

از فواید صنعت حمل ونقل در یک کشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش هزینه‌های سوخت با حذف ماشین‌های شخصی از سیستم حمل و نقل یک ارگان

بالا رفتن سرعت انتقال افراد و کالاها

اشتغالزایی برای افراد بیشتر

برندسازی معتبر به وسیله دارا بودن شبکه حمل و نقل اختصاصی

حمل ونقل همچنین سبب ارتقاء روابط برون مرزی خواهد شد. از طریق شبکه حمل و نقل است که می‌توان با نماینده دیگر کشورها ارتباط موثر برقرار کرد و یا در زمینه صادرات و واردات پیشرفت کرد. بدون حمل و نقل عملا هیچ صادرات و وارداتی صورت نخواهد گرفت.

بدون حمل ونقل صنعت توریسم منحل خواهد شد؛ صنعتی که بسیاری از درآمدزایی‌های یک کشور به آن وابسته است. با صنعت توریسم کسب و کارهای محلی جان دوباره خواهند گرفت. انتقال فرهنگ و هنر یک اقلیم به اقلیم دیگر تنها از طریق صنعت توریسم رقم خواهد خورد.

تصور کنید اگر حمل و نقل نبود، چه ضربه سنگینی به تمامی موارد یاد شده وارد می‌شد؟!

اهمیت حمل ونقل در چیست؟

همانطور که گفتیم حمل و نقل نقش یکی از ستون‌های اصلی اقتصاد و صنعت یک کشور را بر عهده دارد. در ادامه اهمیت حمل و نقل را از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم:

اهمیت حمل ونقل از نظر تاریخی: با بررسی تاریخ می‌بینیم که حمل ونقل در ساخت و ساز و همچنین جنگ‌ها نقش بسیار مهمی داشته است. به صورت اجمالی به نقش حمل ونقل در افزایش شهرسازی در کشورهایی چون مصر، روم و چین اشاره می‌کنیم. این صنعت همچنین در توسعه جوامع نقش داشته‌اند. وقایعی چون پیروزی امپراتوری روم و توسعه شبکه جاده‌ای آمریکا همگی زیر سایه حمل و نقل شکل گرفتند.

اهمیت حمل ونقل از نظر اجتماعی: حمل و نقل در پدیده‌های اجتماعی نقش اساسی دارد. این صنعت دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، رفاه و رویدادهای فرهنگی و هنری را آسان خواهد کرد. این صنعت سبب شده تا فاصله زیاد مانع از برگزاری رویدادهای بین استانی یا بین کشوری نشود.

اهمیت حمل ونقل از نظر سیاسی: دولت‌ها به وسیله حمل و نقل به تنظیم مقررات پرداختند. یعنی با سفر مسئولان هر کشور به کشور دیگر، زمینه ارتقاء اطلاعات در زمینه‌های سیاسی فراهم خواهد شد. همچنین با حمل ونقل و برگزاری جلسات و مذاکرات متعدد، کشورها می‌توانند به تعامل سازنده با هم برسند.

اهمیت حمل ونقل از نظر اقتصادی: تکامل حمل ونقل همواره سبب توسعه اقتصادی شده است. حمل ونقل یک صنعت است که شاخه‌های مختلفی نظیر تولید خودرو و توسعه شرکت‌های حمل ونقل را در دل خود جای داده است. از این طریق است که با اشتغالزایی به پر شتاب شدن گردش چرخ اقتصاد کمک می‌کند.

اهمیت حمل ونقل در مسائل زیست محیطی: با فراگیر شدن حمل و نقل عمومی کیفیت آب و هوا، کاهش سروصدا و سلامت عمومی رقم خواهد خورد.

علت تعیین روزی به نام روز ملی حمل و نقل

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، 26 آذر ماه به عنوان روز ملی حمل ونقل شناخته شده است. اهمیت این روز از آنجایی نشات می‌گیرد که در طول تاریخ ایران، صنعت حمل ونقل روزهای سرنوشت سازی را برای کشورمان رقم زده است.

یکی از این روزهای مهم، 26 آذر ماه سال 1361 است. در این روز که به سال‌های آغازین جنگ تحمیلی باز می‌گردد، حدود صد کشتی حامل کالا در بنادر جنوبی کشور، در انتظار تخلیه بار بودند. به دلیل مشکلات ناشی از جنگ، ذخیره کالاهای اساسی کشور تمام شده بود. در چنین شرایطی این کشتی‌ها توسط نیروهای عراقی تهدید به حمله شده بودند.

در همین شرایط تمامی کامیونداران کشور به فرمان امام خمینی اقدام به خالی کردن هر چه سریع‌تر کالاهای اساسی از کشتی‌های مذکور کردند. در چنین شرایطی صحنه بی نظیر همکاری فعالان خطوط حمل و نقل کشور رقم خورد. از همین رو، این روز به عنوان روزی تاثیر گذار و به یاد ماندنی در خاطره‌ها ثبت شد.

سال‌ها بعد به پیشنهاد وزارت راه و ترابری و به منظور آگاهی اقشار مختلف مردم از نقش پر اهمیت شبکه گسترده حمل و نقل کشوری، در سال 1376 از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور، 26 آذر به عنوان «روز حمل و نقل» شناخته شد.

ما نیز به نوبه خود این روز را گرامی داشته و امیدواریم مشکلاتی که گریبان زحمتکشان این صنعت را گرفته است به زودی برطرف شوند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست