1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. سقوط آزاد لیر صدای اردوغان را درآورد
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

سقوط آزاد لیر صدای اردوغان را درآورد

لیر ترکیه

چند وقتی می‌شود که بهای لیر ترکیه به شدت افت پیدا کرده است؛ حالا اردوغان در صدد یافتن علت این سقوط آزاد برآمده و خواستار تحقیقات اساسی شده است.

به گزارش برات‌نیوز، روز گذشته لیر ترکیه رشد 10 تومانی را تجربه کرد و به 2730 تومان رسید. صبح روز گذشته 6 آذر 1400، کمترین قیمت ثبت شده برای لیر ترکیه 2.360 تومان و بیشترین قیمت برا آن 2.370 تومان گزارش شد. حدود یک ماه پیش بود که با کاهش شدید نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه، ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرد.

این ارز ماه گذشته به پایین‌ترین رقم خود در برابر دلار آمریکا رسید. به گزارش رسانه نشنال نیوز، FATF ترکیه را در لیست کشورهایی قرار داد که برای پولشویی و تامین مالی تروریسم رصد می‌شوند؛ همین اتفاق کافی بود تا اقتصاد این کشور بار دیگر دچار تزلزل شود. این موضوع سبب شد تا ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا 20 درصد کاهش یابد.

به دنبال این رخداد، کمیته پولی بانک مرکزی ترکیه با وجود افزایش تورم، نرخ بهره را از 18 درصد به 16 درصد کاهش داد. این اقدام نه تنها اقدام موثری نبود بلکه سبب تشدید زیان‌ها در طولانی مدت شد. تحلیلگران معتقدند چنین اقدامی تنها بار دیگر ثابت کرد که بانک مرکزی ترکیه استقلال کافی نداشته و تحت تاثیر دولت به کار خود ادامه می‌دهد.

دولت ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان مدتی زیادی‌ست که در صدد تحقق کاهش نرخ بهره وام‌ها به منظور افزایش رشد اقتصادی‌ست. این درحالی‌ست که کارشناسان اقتصادی این کشور تنها راه رهایی از تورم را افزایش نرخ بهره وام‌ها می‌دانند. با این حال اردوغان معتقد است نرخ بهره بالا سبب افزایش قیمت‌ها خواهد شد.

کاهش ارزش لیر ترکیه بعد از تهدید سفرا

در همان روزهایی که به دلیل کاهش نرخ بهره لیر ترکیه با افت شدید مواجه شد، اردوغان 10 سفیر خارجی را به دلیل طرفداری از یک منتقد دولت، تهدید به اخراج کرد. همین اقدام او سبب کاهش مجدد ارزش لیر ترکیه شد.

خبرگزاری بلومبرگ در این رابطه می‌نویسد: جدیدترین درگیری دیپلماتیک ترکیه دلیل دیگری به تاجران برای فروش ارز این کشور داده و ارزش لیر را به پایین‌ترین رقم در این کشور رسانده ‌است.

به گفته تحلیلگران پافشاری بر این اقدام سیاسی توسط اردوغان، نه تنها ارزش لیر ترکیه را باز هم کاهش خواهد داد بلکه درگیری‌های بین‌المللی را نیز تشدید خواهد کرد. از سوی دیگر به گفته برخی کارشناسان، مشکل اصلی ترکیه سیاست خارجی نیست، مشکل اصلی این کشور نرخ بهره منفی و تورم 20 درصدی‌ست.

به گزارش رویترز، روز سه شنبه هفته گذشته ارزش لیر به دلیل اقدامات اردوغان 15 درصد دیگر کاهش یافت. این افت یک روزه رکورد سنگینی برای این ارز محسوب می‌شود. در چنین شرایطی اردوغان قول داده استدر جنگ استقلال خود برنده شود؛ او همچنان به انتقادهای گسترده و درخواست‌های مکرر برای تغییر مسیر توجهی ندارد.

طبق اطلاعات منتشر شده از خبرگزاری‌های بزرگ دنیا، از ابتدای سال جاری میلادی، ارزش لیر ترکیه 42 درصد کاهش یافته است. 22 درصد از این کاهش مربوط به هفته‌های اخیر است.

اردوغان بدون توجه به شرایط موجود هفته گذشته اعلام کرد هدف از اعمال فشار بر بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره، تقویت صادرات، سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی‌ست.در چنین شرایطی کارشناسان معتقدند با وجود نرخ تورم 20 درصدی، کاهش ارزش لیر به ‌شدت بر درآمد مردم و قدرت خرید آن‌ها تأثیر منفی خواهد گذاشت. آن‌ها این اقدام اردوغان را غیر مسئولانه خوانده‌اند و از او درخواست تغییر روند دارند.

رییس بانک مرکزی گلایه مند است

در چنین شرایطی رییس بانک مرکزی ترکیه نیز از اوضاع موجود راضی نیست. او که خود از کاهش ارزش لیر ترکیه بسیار ناامید شده، اعلام کرده است: کاهش نرخ بهره اقدامی غیرواقعی و کاملاً دور از اصول اقتصادی است.

همچنین رییس سابق بانک مرکزی ترکیه که اخیرا از سمت خود برکنار شد درخواست بازگشت فوری به سیاست‌های حامی ارز ملی را مطرح کرده است. او در حساب توییتری خود منتشر کرد: این تجربه غیرمنطقی که هیچ شانسی برای موفقیت ندارد، باید هرچه سریع‌تر متوقف‌ شود تا به سیاست‌های حامی ارزش لیر و رفاه مردم ترکیه بازگردیم.

لازم به ذکر است این کاهش سنگین برای لیر ترکیه از سال 2018 تاکنون سابقه نداشته و لیر ترکیه را تبدیل به کم بازده‌ترین ارز جهان کرده است.

دستور اردوغان برای تحقیق درباره علت سقوط ارزش لیر ترکیه

با اینکه تمام شواهد بر علیه اقدامات اردوغان است، او دستور داده در رابطه با مؤسسات و سازمان‌هایی که اقدام به خرید مقدار زیادی ارز کرده‌اند تحقیق شود. او معتقد است سرنوشت این ارزها مشخص نشده و احتمالا اقدام عامدانه‌ای برای کاهش ارزش لیر ترکیه بوده است.

رویترز در این رابطه می‌نویسد: در بیانیه ریاست جمهوری ترکیه آمده است که اردوغان به شورای نظارت دولتی به‌عنوان اداره حسابرسی که به ریاست دفتر جمهوری گزارش می‌دهد، دستور داده تا مؤسساتی را که مقادیر زیادی ارز خریداری کرده‌اند شناسایی کند و مشخص کند که آیا سقوط ارزش لیر ترکیه عامدانه بوده یا خیر.

در هفته‌ای که گذشت اردوغان اعلام کرده بود که بر سیاست کاهش نرخ بهره بانکی پایبند خواهد ماند. همین اقدام اردوغان دوباره منجر به سقوط ارزش لیر ترکیه شد. تاکنون ارزش پول این کشور حدود 45 درصد کاهش یافته و این بزرگ‌ترین کاهش برای لیر طی سال‌های اخیر محسوب می‌شود. این یعنی پول ترکیه نصف ارزش خود را از دست داده و این اتفاق برای اقتصاد این کشور چندان جالب نیست. جالب است بدانید که نیمی از کاهش ارزش لیر ترکیه تنها در دو هفته اخیر رخ داده است.

در چنین شرایطی مردم در سطح شهر استانبول دست به تظاهرات و اعتراض شده و در خیابان‌های اصلی تجمع کرده‌اند. گرانی و تورم و بی برنامگی دولت اردوغان باز هم مردم را به ستوه آورده و خواستار تغییر سیاست‌های مالی هستند.

طبق گزارش‌های منتشره، ارزش لیر ترکیه صبح روز یکشنبه به یکی از کمترین سطوح تاریخی خود در برابر دلار یعنی ۱۲.۴۳ لیر رسیده است. در چنین شرایطی کارشناسان پیش بینی کرده‌اند که احتمالا مردم دارایی‌های خود را از سیستم مالی ترکیه خارج خواهند کرد که این اتفاق نیز به ضرر اقتصاد  ترکیه خواهد بود.

راه کار نجات ترکیه چیست؟

رحمان قهرمانپور کارشناس مسائل ترکیه اتفاقات اخیر و کاهش ارزش لیر ترکیه را به چند عامل وابسته می‌داند. به گفته او، یکی از دلایل مهم، اختلافات و تنش‌هایی‌ست که با ایالات متحده شکل گرفته است. از سوی دیگر ترکیه با اتحادیه اروپا هم اختلافات زیادی دارد. این کشور مورد تحریم آمریکا و اروپا قرار گرفته و با یونان نیز دچار تنش شده است. از همین رو، سرمایه گذارهای اروپایی احساس ناامنی کرده و بخشی از پول‌های خود را از این کشور خارج کرده است.

مشکل دیگر ترکیه، مهاجران سوری هستند. ورود سه میلیون نفر مهاجر به این کشور سبب شده تا اقتصادش ضربه سنگینی را تجربه کند. همچنین نمی‌توان منکر تبعات اقتصادی کرونا بر ترکیه شد. مورد دیگر نیز تنش بین ریاست جمهوری و رییس بانک مرکزی ترکیه است. قهرمانپور در این رابطه می‌گوید: اردوغان تلاش دارد میزان تورم را با کاهش نرخ بهره وام‌ها ماهش دهد ولی به نظر می‌رسد چندان موفق نبوده و تنها به ارزش لیر ترکیه ضربه زده است. البته چند سال قبل هم که این اتفاق افتاد اردوغان با دعوت از امیر قطر و سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد دلاری از سوی دوحه، توانست بحران را کنترل کند و اینبار هم احتمال دارد که تدبیری اندیشیده شود تا قیمت دلار تثبیت شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست