1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. پاداش 3 میلیاردی برای معرفی ماینرهای غیرمجاز
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

پاداش 3 میلیاردی برای معرفی ماینرهای غیرمجاز

مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز

شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران از پرداخت سه میلیارد تومان پاداش به معرفی‌کنندگان مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز خبرداد.

به گزارش برات نیوز، این در حالی است که از اوایل سال گذشته و اوج گرفتن موضوع فعالیت غیر قانونی استخراج کنندگان رمز ارزها، وزارت نیرو اعلام کرد که به کسانی که فعالان غیرمجاز در حوزه رمز ارز را معرفی کنند پاداش می‌دهد.

افزایش دو برابری پاداش برای معرفی نهادهای دولتی فعال در حوزه رمز ارز

در این میان و با گذشت زمان، مبلغ پاداش های معرفی استخراج کنندگان غیر قانونی رمز ارز افزایش یافت.

تا جایی که در آخرین اخبار منتشر شده، وزارت نیرو اعلام کرده بود که مبلغ پاداش معرفی استخراج کنندگان رمز ارز غیر مجازی که در یکی از نهادهای دولتی و یا نهادهایی که از بودجه عمومی استفاده می کنند باشد دو برابر شده و تا سقف 20 میلیون تومان افزایش یافته است.

این در حالی است که پیش از اعلام خبر افزایش دو برابری این پاداش وزارت نیرو همچنین اعلام کرده بود که به گزارش های مردمی که منجر به کشف مراکز غیرمجاز شوند تا سقف ۱۰ میلیون تومان پاداش ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: استخراج‌کنندگان غیر مجاز شناسایی می‌شوند

چگونگی معرفی مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز

وزارت نیرو درباره نحوه معرفی استخراج کنندگان رمز ارز غیر مجاز اعلام کرده بود:

سه راهکار برای ارائه اطلاعات این مراکز وجود دارد که از جمله این راهکارها، درج اطلاعات مراکز مورد اشاره در سامانه اینترنتی شرکت توانیراست.

همچنین اعلام از طریق سامانه تلفنی ۱۲۱و یا مراجعه حضوری به واحد حراست شرکت برق محل زندگی خود از دیگر راه های معرفی استخراج کنندگان رمز ارز غیر مجاز است.

حفظ اطلاعات عاملان معرفی فعالان غیر مجاز در حوزه رمز ارز

بر اساس این گزارش، در ابلاغیه وزارت نیرو آمده بود که اطلاعات و مشخصات هویتی گزارش دهندگان به صورت کاملا محرمانه نزد وزارت نیرو حفظ می شود.

و اما حالا پس از گذشت کمتر از یکسال از اعلام خبر اعطای پاداش وزارت نیرو به معرفی کنندگان فعالان غیر مجاز حوزه رمز ارز، شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران از پرداخت سه میلیارد تومان پاداش تاکنون خبر داده است .

بر همین اساس، تاکنون نزدیک به ۳ میلیارد تومان به عنوان پاداش به عاملان شناسایی مردمی فعال غیر مجاز در حوزه رمز ارز پرداخت شده است.

افزایش میزان استفاده غیر قانونی از تعرفه برق خانگی در بهار 1400

در همین حال، جمع بندی گزارش‌های ارسالی نشانگر آن است، استفاده غیرقانونی از تعرفه برق خانگی و یا از طریق انشعاب مستقیم، (برق دزدی) برای استخراج رمزارز به ترتیب  از ۶ و ۵ درصد در سال ۱۳۹۹ به ۱۲ و ۱۰ درصد در بهار سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است.

این در حالی است که ارائه این آمار از آن جهت نگران کننده است که افزایش استفاده غیرمجاز از دستگاه های استخراج رمزارز در خانه ها و یا به صورت انشعاب پشت کنتور احتمال آسیب رساندن به دستگاه های الکتریکی همسایگان (شامل یخچال، کولر، تلویزیون و …) را به شدت افزایش می دهد.

افزایش 9 درصدی گزارش های شناسایی مراکز استخراج غیرمجاز رمز ارز

بر اساس این گزارش، و اعلام این اعداد و ارقام حاکی از این است که افزایش سهم گزارش های مردمی در شناسایی و جمع آوری مراکز استخراج غیرمجاز رمزارز از ۱۱ درصد در سال ۱۳۹۹ به حدود ۲۰ درصد در بهار سال ۱۴۰۰ است.

 همچنین شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران ، هموطنان می توانند گزارش شناسایی خود را از طریق سامانه توانیر به آدرس  https://tavanir.org.ir/samaat، سامانه تلفنی ۱۲۱ و یا مراجعه حضوری به دفتر حراست شرکت های توزیع نیروی برق ثبت کنند.

کشف و جمع آوری حدود 5 هزار و 500 مرکز استخراج غیر مجاز رمز ارز

در ادامه این گزارش آمده است که از آنجایی که ملاحظات مربوط به حفظ محرمانگی هویت عاملان  شناسایی برای شرکت های برق ضروری است، از این رو همه مکاتبه های مربوط به پیگیری گزارش ها به صورت محرمانه انجام می شود.

بنابراین فرآیند بررسی گزارش ها بیشتر از حالت عادی است و هموطنان می بایست تا اعلام نتیجه نهایی از طرف شرکت های برق صبور بوده و از ثبت کردن گزارش های تکراری حتما خودداری کنند.

بر اساس گزارش مذکور، تاکنون ۵ هزار و ۳۸۰ مرکز با تعداد ۲۱۷ هزار و ۳۵۶ دستگاه به ظرفیت ۶۱۳ هزار و ۷۱۵ کیلووات در کشور کشف و جمع آوری شده است.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست