به وجود آمدن شرکتهای هرمی که معروفترین آنها گلدکوئست در ایران بود باعث زیانهای اقتصادی بی شماری به مردم شد. بعد از افشاشدن اهداف آنها و از بین رفتن سرمایه های بسیاری از مردم، فضای جامعه کمی محتاط تر و نگاه مردم به این نوع شرکتها آگاهانه تر شد. اما لیدرهای راه اندازی این نوع مارکتها با شگردهای گوناگون و بسیار متفاوت تر از شکل گذشته همچنان به فعالیت مشغولند.

“یونیک فاینانس”یکی از شرکتهایی است که سالهای اخیر به وجود آمده و حالا با شکایت کاربران و مالباختگانش، رسوایی این شرکت محرز شده است. جالب اینکه لیدرهای این شرکت مجازی همچنان در خاک ایران مشغول فعالیت و کلاهبرداری هستند.

شگردهای یونیک فاینانس برای جذب کاربر

امین نوجاه” به عنوان یکی از مالباختگان قربانی شرکت هرمی یونیک فاینانس درباره چگونگی ورود خود به یونیک فایننس، به برات نیوز می گوید: با توجه به اینکه در گذشته در بازارهای مالی دنیا و در سالهای اخیر در بازار مارکت و کریپتوکارنسی مشغول فعالیت بوده و هستم، به نوعی با این حوزه کاری آشنایی کامل داشتم. توسط یکی از اعضای خانواده به عنوان پرزنت یا معرفی کار وارد این حوزه شدم. خانواده من حدود 4 هزار دلار سهام را خریدند. پلت فرم جذاب و بسیار مطمئن بود. بعد از مدتی من به فرآیند شرکت شک کردم و به خصوص به دلیل سودبسیار بالایی که داشت.

وی در خصوص سود دریافتی این شرکت، بیان میکند: وقتی مشتری وارد بازار بورس می شد به عبارتی سهامی خریداری می کرد، یک اتومات تریدینگ، از سرمایه شما برایتان سوددهی میشد. کاربران ماهیانه می توانستند سودهای، سه دهم درصد روزانه، هفت درصد ماهیانه و هشتاد درصد سالیانه برداشت کنند. بالطبع سطح سود بسیار بالا بود و این گونه سطح سودهای بالا در بازارهای مالی نامطمئن است. از طرفی این شرکت به دلیل جلب اطمینان قرارداد 24 ماهه با کاربران می بست. یعنی بعد از 24 ماه می توانستیم قرارداد را یا کنسل و پولتان را دریافت یا قرارداد را تمدید کنیم.

وی در خصوص مسئله امنیت و اعتمادسازی این شرکت برای کاربران می گوید: یکی از مهمترین مواردی که باعث اعتماد بسیار بالای اکثر کاربران می شد نام سهام معتبرترین شرکتهای دنیا از جمله: سهام نزدک( دومین بازار بورس معتبر دنیا)، نایکی، استارباکس، کترپیلا، ان وی دی آ، سیسکو، اپل، بی ام دبلیو، رویزرویز، فورد، فیسبوک و… بود. ابتدا نمودار 10 ساله سهام این شرکتها را مثلا استارباکس را دیدم  که همه چیز طبیعی و شرکتها در 10 سال گذشته سوددهی معقولی داشته اند.

از دیگر موارد اعتمادسازی که این مالباخته به آن اشاره میکند: در صفحه اصلی وب سایت کارتهای معتبر دنیا از قبیل: ویزاکارت، مسترکارت، مک کافی، سرتیفی کارتهای مختلف؛ آرم بازار بورسها و بازار سهامهای معتبر دنیا در آن قرار داشت. طبق تحقیقاتی که داشتم می دانستم اگر یک کمپانی بخواهد از آرم یک کمپانی دیگر استفاده کند باید تأییدیه بگیرد اجازه نامه کسب کند و اینها از مواردی بود که سبب اعتماد کردن ما و اغلب افرادی دیگر به این کمپانی شد.

یکی دیگر از موارد بحث دریافت برگه قرارداد، برگه بیمه نامه، برگه سهام به کاربر بود که همه آنها جعلی بود. مثلا از نام یک شرکت منحل شده در 2016 در کشور سوییس سواستفاده کرده و مدارک آن شرکت را به عنوان مدارک شرکت یونیک فاینانس به کاربران دادند.

مبحث بعدی هم استفاده از نام یونیک فاینانس بود زیرا اکثر شرکتها و کمپانی های دنیا که در حال فعالیت فاینانس و کار مالی هستند از همین نوع اسامی استفاده می کنند یونیک فایننس نامی بسیار پرکاربرد در این حوزه است و این هم مزید بر علت شد. از مباحث دیگر اعتمادسازی بحث فیلمها، فتوشاپها، تبلیغات در ایستگاههای مترو، زمین فوتبال، اسکله های مطرح دنیا بود که بعدا ثابت شد که تک تک اینها به صورت کاملا هوشمندانه با فتوشاپ انجام شده است یعنی فیلم واقعی آن تبلیغ را بعدا پیدا کردیم.

جالب اینکه تمام این موارد بعدا یک به یک از روی سایت برداشته شد و امروز در تشکیلات توهمی یونیک فاینانس دیگر نیست. یعنی نه برگه سهام نه بیمه نامه نه قرارداد نه آرم کمپانی های مختلف و بازار سهام را میبینید نه ویزاکارت، مسترکارت یا آن درگاههای پرداخت سابق هیچکدام دیگر وجود ندارد. حتی اسامی که برای روسای این شرکت هم استفاده کرده بودند جعلی بود و دیگر نیست.

سیستم سوددهی و سودهای نجومی

این مالباخته شرکت یونیک فاینانس در خصوص سیستم سوددهی شرکت می گوید: سود نفرات تازه وارد را می گرفتند به نفرات قبلی پرداخت می کردند و ما به دلیل اینکه سود دریافت میکردیم ترغیب میشدیم که مجددا سرمایه گذاری کنیم با این استدلال که میزان سهام بیشتری خریداری کنم.

او در مورد درگاه پرداختی ها می گوید: به دلیل اینکه من در خارج از کشور زندگی میکنم به من یک صراف معرفی کردند. اما با شماره حسابهای بی ربط و مشکلات پرداخت بانکی برایم پیش آمد که اصلا منصرف از پرداخت از خارج از کشور شدم. بعدا فهمیدم اصلا صرافی در کار نبوده است؛ آنها از کارت شناسایی و شماره حساب شخص معمولی مثلا در یکی از شهرستانهای ایران با مبلغ پولی کم، استفاده می کردند. یا اینکه لیدر یا معرف یا کسی که پرزنت می کرد پول را دریافت و به تاپ لیدر آن لاین واریز می کرد و آن شخص اعدادی را در قالب مین ولت و… به حساب کاربر واریز می کرد. اعدادی که سود نبود به اکانت شما واریز میشد و با آن اعداد میتوانستیم سهام توهمی را خریداری کنیم. اما در این میان ترفندهایی داشتند که کاربر ترغیب به تیم سازی شود.

وی به ترفندهای شرکت برای ترغیب تیم سازی اشاره می کند و می گوید: اگر کاربری تیم سازی نمیکرد و فقط به صورت فردی ادامه می داد باید برای هر دریافت 20 درصد واریز میکرد و این 20 درصد رقم سنگینی بود. در ادامه قوانین و سنگ اندازی های بیشماری بر سر راه کاربران قرار می دادند از جمله قانون کف برداشت بود که در این قانون کاربر کمتر از 500 دلار امکان برداشت نداشت و باید منتظر می ماند تا کف برداشتش پر شود. با این قوانین کاربر به این نتیجه می رسید که تیم سازی کند.

این فعال حوزه آی تی همچنین به مبحث وری فای یا احراز هویت اشاره می کند و می گوید: کاربر باید یک کارت شناسایی داشت و مجبور بود فرمهایی پر کند که در اینجا با سنگ اندازی های بی شمار کاربران را سردرگم و بلاتکلیف میگذاشتند. یعنی اگر اکانت کسی وری فای نبود نمی توانست درخواست برداشت بزند اما برای واردکردن کاربر جدید، حتی بدون وری فای بودن امکان ساخت اکانت و خرید سهم داشتیم.

وی درباره شگردهای این شرکت برای فریب سرمایه گذاران به برات نیوز می گوید: این شرکت هرمی با ارائه گواهینامه ‎هایی در حوزه it و مطرح کردن بحث های تخصصی سرمایه گذاران را فریب می داد که ما دراین حوزه حرفه ای هستیم. برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی از دیگر ترفندهای فریب سرمایه گذاران از سوی این شرکت بود که با توجه به ناآگاهی آن ها از آن سواستفاده می کردند.

نوجاه در خصوص افراد مالباخته معتقد است: در بازی شرکت یونیک فاینانس و تمامی شرکت های هرمی افرادی فریب می خورند که اغلب از اقشار ضعیف جامعه هستند و این شرکت با رویاپردازی به آن ها رویا می فروشد. ناآگاهی سرمایه گذاران و رویای پولدار شدن موجب فریب اغلب افرادی که در این حوزه سرمایه گذاری کرده اند می شود.

وی همچنین درباره موضوع کنسلی سرمایه گذاری و بازپرداخت سرمایه های مردم از سوی این شرکت می گوید: قرار بود بعد از 24 ماه کنسل کنیم و پولمان را به علاوه سود فاندیمنتال پس بدهند. یعنی اگر قیمت سهام رشد کرد آن سود را دریافت کنیم. از طرف دیگر اخباری مبنی بر اینکه سود کنسلی ها پرداخت نشده است به گوش میرسید اما وقتی از لیدرها سوال میکردیم می گفتند شایعه است اهمیتی ندهید. بعد از یکسال در اولین فرصت کنسلی زدیم و متاسفانه این شرکت، هوشمندانه از بحث کرونا سواستفاده کرد و اعلام کرد که به دلیل بهم ریختن بازارهای مالی ما برای محافظت از سهامهای شما آنها را به صورت خودکار به سبد سهام بازمی گردانیم. یعنی من اگر سهام استارباکس یا فیس بوک را خریده بودم سهامم به همان شکل ابتدایی خود باز میگشت. یعنی سهامی که رشد کرده بود را مجدد به سبد سهام تبدیل کردند.

این مالباخته در شرکت هرمی یونیک فاینانس می افزاید: قرار بود که سرمایه های اولیه به شکل بیت کوین و یا اعداد و ارقامی که تعهد کرده بودند بازگردد یعنی بعد از 24 ماه، قرارداد کنسل و مبلغ واریز شود که این موضوع نیز اجرایی نشد و به ما گفتند باید یکسال دیگر صبر کنید تا مدارک تأیید شود و بعد از یک سال بحث “مین” را به میان کشیدند یعنی آن اعدادی که باید با آن افراد دیگری را وارد میکردیم را واریز کردند که آن هم به شکل پانزی بود.

برگزاری سمینار ترفندی مطمئن برای اعتمادسازی

وی درباره برگزاری سمینار و یا جلسه از سوی این شرکت برای فریب کاربران می گوید: این شرکت سمینارهایی را تحت عنوان کمپ های آموزشی درترکیه برگزار کرد که سرمایه گذاران و کاربرانی از کشورهای اتریش، آلمان، سوئد و سوئیس در این جلسات حضور داشتند. پس از مدتی مسوولان این شرکت اعلام کردند که یک سمینار و کمپ آموزشی در تفلیس گرجستان برگزار خواهند کرد و از کشورهای مختلف در این کمپ حضور دارند. از آنجا ما کمی به اینکه این شرکت مدعی یک شرکت سوئیسی است پس چرا سمینار خود را در گرجستان برگزار می کند شک کردیم. اما متاسفانه باز هم فریب خورده و در این سمینار در گرجستان شرکت کردیم. با توجه به اظهارات مسوولان شرکت مبنی بر اینکه از تمامی کشورها در این سمینار حضور خواهند داشت اما اغلب افراد حاضر، ایرانی و فارسی زبان بودند. ما متوجه شدیم که یکی از لیدر های اصلی این شرکت تیمی که خود از زیر مجموعه هایش تشکیل داده را برای حضور در این سمینار آورده است. تمامی افراد حاضر در این سمینار از سطح سواد پایینی بودند و به طور کلی این سمینار اصلا در سطح سمینارهای آموزشی بین المللی نبود. سرشاخه های این شرکت درسمینار گرجستان دائما رویا فروشی کردند و تبلیغات پوچ  انجام دادند.

افشاشدن هویت جعلی یونیک فاینانس

وی می گوید: پس از برگزاری ضعیف سمینار گرجستان و شائبه هایی که از قبل مطرح بود ما اقدام به اعتراضاتی کردیم که درنهایت منجر به این شد که دیدگاه های شما تجاری نیست و شما درحد این نوع سرمایه گذاری ها نیستید. پس از این موضوعات بنده به سوئیس سفر کرده و به محل یکی از دفاتر اصلی شرکت که ادعا میکردند در سوییس است مراجعه کردم. اما پس از پیگیری ها و بررسی های مختلف و استعلام از فعالان مالی و فاینانس سوئیس متوجه شدم که اصلا چنین دفتری و شرکتی وجود ندارد.

پس از این موضوع، شروع به سیاست های جدیدی در خصوص ساکت کردن و خاموش شدن من کردند اما بنده نیز اقدام به افشاگری کلاهبرداری و هویت جعلی شرکت به زیرمجموعه های خود کردم.

پس از این اطلاع رسانی توسط بنده، تمامی اکانت های من مسدود شد و دپارتمان حقوقی این شرکت از من درخواست کرد که در صورت تمایل به بازگشت حساب ها باید تعهد بدهم که سکوت کنم .

این مالباخته یونیک فاینانس ادامه می دهد: دپارتمان حقوقی این شرکت با بنده در تلگرام تماس داشت و به هیچ وجه به شکل قانونی این موضوع را از من پیگیری نکردند.

وی ضمن اشاره به اینکه مسدود سازی اکانت ها دراصل یک اهرم فشار بود می افزاید: با اعمال این روش بسیاری از افراد مالباخته به دلیل اینکه هنوز امیدوار بودند جرات اعتراض و اطلاع رسانی به سایر زیر مجموعه های خود را نداشتند. پس از مسدود سازی اکانت های بنده، تمامی اکانت های نزدیکان بنده و تعدادی از دوستان و آشنایان هم مسدود شد تا بسیار در موضع فشار قرار گیرم و اطلاع رسانی نکنم. درحال حاضر هنوز بسیاری از افراد سرمایه گذار به امید دریافت سرمایه خود همراه با سود آن هستند اما در نهایت پس از متوجه شدن این موضوع چه فاجعه هایی که رقم خواهد خورد.

هرچند که تاکنون بسیاری از افراد در شهرستان ها که تمامی سرمایه های خود را بر باد رفته می بینند تا مرز خودکشی و قتل پیش رفته اند.

برگزاری دادگاه لیدر یونیک فاینانس در ایران

بر اساس این گزارش تلاش های شاکیان اولیه این پرونده هرمی به نتیجه رسید و خوشبختانه با شکایت مالباختگان اولین جلسه دادرسی پرونده متهم م-د به همراه سایر سرکرده های اصلی شرکت هرمی پانزی یونیک فاینانس, جهت رسیدگی قضایی به دادگاه های ویژه اخلال گران در نظام اقتصادی ارجاع شد.

قاضی صلواتی مسوولیت رسیدگی به پرونده شرکت یونیک فاینانس را پذیرفته و جلسه اول رسیدگی به پرونده سرشاخه اصلی این شرکت برگزار شده است.

امروز چهارشنبه 5 آبان ماه دومین جلسه متهم مذکور، برگزار شد و قاضی صلواتی تاکید داشته که جهت رسیدگی به این پرونده تعداد شاکیان این پرونده افزایش یابد.

درهمین راستا، هریک از افرادی که مالباخته پرونده شرکت هرمی یونیک فاینانس هستند می توانند با مراجعه به سامانه ثنا به صورت الکترونیکی شکایت خود را ثبت کنند.

 

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *