چند وقتی می‌شود که بحث کشف و ضبط کودهای تقلبی بر سر زبان‌ها افتاده است.

به گزارش برات‌نیوز، متأسفانه امروزه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که بحث تقلب در هر صنفی دیده می‌شود. البته که تقلب و نقصان در کار، موضوعی‌ست که کل بشریت با آن درگیر است و تنها مختص به کشور ما نیست؛ اما زمانی که یک کشور بر اسلامی بودن حکومتش تأکید می‌کند، معضلاتی از این قبیل باید با نظارت بیشتری پیگیری شوند تا الگویی برای کشورهای هم‌پایه خود باشیم.  

می‌دانیم که کشاورزی نقش بسیار مهمی در پیشرفت اقتصاد کشور دارد. ایران آنقدر تنوع محصولی زیادی دارد که بخش صادرات محصولات کشاورزی‌اش زبانزد کشورهای خاورمیانه است. از همین رو، هر مشکلی در بخش کشاورزی مستقیماً اقتصاد کشور را هدف قرار داده و بر کارکرد ارگان‌های اقتصادی تأثیری دوچندان می‌گذارد.

بحث توزیع کودهای تقلبی نیز از آن بحث‌های مهم است. تقریباً از دی ماه پارسال بود که زمزمه‌های توزیع کودهای تقلبی در بازار کشاورزی به گوش رسید. از آن زمان تاکنون هنوز این معضل بزرگ برطرف نشده؛ تا جایی‌ که چند روز پیش، نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کرد تا بیشتر برای بررسی این موضوع زمان صرف کند.

اما چرا موضوع کودهای تقلبی به عنوان یک معضل بزرگ در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کودهای اصل و تقلبی در ظاهرشان هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. تنها تفاوت این دو محصول در قیمت آن‌هاست. در دی ماه سال گذشته تفاوت قیمت کودهای تقلبی و کودهای اصل، 300 هزار تومان اعلام شده بود. این تفاوت قیمت برای کشاورزان رقم قابل توجهی‌ست؛ چرا که کودها در مقیاس تن از سوی کشاورزان تهیه می‌شوند و این تفاوت قیمت می‌تواند سرمایه زیادی برای کشاورزان ذخیره کند. لذا؛ سوداگران این بازار با اشراف کامل به این موضوع، در صدد فریب کشاورزان برآمدند.

نابودی زمین‌های کشاورزی با کودهای گچ و آهکی

کودهای تقلبی عموماً از گچ، خاک، آهک و ترکیباتی شیمیایی نظیر سرب، کادمیوم تشکیل شده‌اند. در آزمایشگاه‌های تشخیص کیفیت نیز مشخص شد که برخی از این کودها عملاً خطر مرگ‌آوری به همراه دارند. تولید این نوع کودها به صورت زیرزمینی و در سوله‌های متروکه اتفاق می‌افتد و تهیه آن‌ها کار چندان سختی نیست؛ تولیدکنندگان متقلب، تنها نیاز به یک دستگاه میکسر و مواد اولیه ارزانی چون گچ و رنگ و خاک و … دارند.

در دی ماه سال گذشته، رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در این رابطه گفت: هر کودی که در سطح استان عرضه می‌شود باید دارای شماره ثبت کودی باشد و تمام خریداران که به مبادی عرضه کود مراجعه می‌کنند باید قبل از خرید به شماره ثبت کودی توجه کنند. شماره ثبت کودی باید در تمام کودها باشد و مصرف کنندگان برای اطمینان از تقلبی نبودن کود باید این شماره ثبت 5 رقمی را به سامانه پیامکی 30000646424 ارسال کنند تا تائیدیه کود، تاریخ تولید و انقضای آن را دریافت کنند.

او در ادامه سخنانش از مضرات کودهای تقلبی صحبت کرد و گفت: این نوع کودها از دو منظر دارای مسأله هستند؛ اول اینکه دارای رنگ، گچ و مواد افزودنی بوده و در برخی مواقع باعث می‌شوند بافت خاک تغییر یابد و سفت شده کیفیتش را از دست بدهد. بعضی از کودها هم حاوی عناصر سنگین از قبیل کادمیوم و سرب و بسیار خطرناک هستند و وقتی به زمین داده می‌شوند، محصول این فلزات را به بافت گیاهی خود جذب می‌کند و در سبزی و صیفی‌جات مستقیماً وارد خون انسان و گوشت و شیر حیوان که مورد  مصرف انسان هستند می‌شوند. طبق ماده 688 قانون مجازات اسلامی، مرکز بهداشت و محیط زیست در هر دوی این موارد باید اعلام جرم و پیگیری کند.

کودهای تقلبی در تمام شهرستان‌های ایران

کودهای تقلبی در تمام شهرستان‌های ایران که بخش کشاورزی فعالی دارند، یافت شده‌اند. از جمله این شهرستان‌ها می‌توان به شهرستان مه ولایت استان خراسان رضوی اشاره کرد. این شهرستان مقام نخست سطح کشت و تولید دو محصول پسته و انار و مقام پنجم سطح زیر کشت و تولید زعفران را در استان به خود اختصاص داده است. لازم به ذکر است که نزدیک به ۹۷ درصد اشتغال مردم در این شهرستان به کشاورزی وابسته است.

مدیر جهاد کشاورزی این استان در دی ماه سال گذشته از کشف ۲۲ تن کود شیمیایی تقلبی خبر داد. وی در این رابطه گفت: براساس گزارش مردمی و بررسی‌های صورت گرفته توسط کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی  شهرستان مه ولات و آزمایش‌های انجام شده از نمونه کودهای فسفره و پتاسه با نشان شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و عدم انطباق آنالیز این کودها با مقادیر استاندارد آن‌ها تقلبی تشخیص داده شدند.

کشف و ضبط کودهای تقلبی توسط نیروی انتظامی

در اواخر سال گذشته نیز معاون بازرسی سازمان صمت جنوب کرمان، محمدعلی توکلی، از کشف و ضبط 13 هزار و700 کیلوگرم کود تقلبی خبر داد. به گفته وی این کودهای تقلبی با عنوان کودهای وارداتی در شهرستان‌های جنوبی استان کرمان به فروش رسیده بودند.

همچنین تیرماه سال جاری بود که کلیپی در خصوص بسته‌بندی کودهای تقلبی در شهرستان ورامین در فضای مجازی منتشر شد که حواشی زیادی به دنبال داشت. در این کلیپ مشاهده می‌کنیم که فردی به عنوان یک راننده کامیون مدعی شده است که در ورامین شرکتی جعلی مشغول به بسته‌بندی کودهای تقلبی‌ست. در همین رابطه محسن بناییان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین در گفت‌وگویی اعلام کرد در ویدئوی منتشر شده نامی از شرکت و یا روستایی برده نشده که بتوان به طور دقیق موضوع را مورد بررسی قرار داد. وی در ادامه افزود: با این حال مراتب در حال پیگیری است و قطعاً با تخلفات احتمالی از این دست به شدت برخورد می‌کنیم.

نظارت بر توزیع کودهای تقلبی بیشتر شود

حالا با گذشت حدود ده ماه از مطرح شدن موضوع توزیع کودهای تقلبی، هنوز هم این معضل برطرف نشده است. در همین زمینه پرویز اوسطی، نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب، مابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی از وجود 13 هزار نوع کود در بازار خبر داد و گفت: با توجه به این تنوع محصول، باید نظارت بیشتری بر توزیع کودهای تقلبی وجود داشته باشد. وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: کودهای ترکیبی تقلبی زیادی در بازار وجود دارند که باید وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه اقداماتی داشته باشد.

وی در رابطه با اینکه کشاورزان به چه میزان کود سالانه نیاز دارند گفت: سالانه به 4 میلیون و 550 هزار تن کود شیمیایی نیاز داریم که 2 میلیون 700 هزار تن آن را کودهای ازته، 1 میلیون 400هزار تن کود فسفاته و حدود 450 هزار تن آن را کودهای پساته تشکیل می‌دهد.

او در ادامه سخنانش به این مسأله اشاره کرد که ایران به عنوان یک کشور کشاورزخیز، پتانسیل بالایی در تولید کود و تأمین محصولات کمکی مورد نیاز کشاورزان دارد. اوسطی در این خصوص ادامه داد: حدود 6 میلیون 200 هزار تن کود شیمیایی در داخل کشور تولید می‌شود که بخش زیادی از آن کودهای ازته هستند. مازاد کود تولید داخل، صادر می‌شود و ارزآوری خوبی به همراه دارد. به گفته اوسطی، در کشور حدود 200 هزار تن کود شیمیایی فسفاته و پتاسه تولید می‌شود. او در ادامه افزود: پس از حذف ارز 4 هزار 200 تومانی برای واردات کودهای شیمیایی طرح خودکفایی در زمینه تولید کودهای پتاسه و فسفاته با محوریت شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت و در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته است.

ظرفیت تولید در ایران افزایش پیدا کرده است

اوسطی در رابطه با تولید کودهای شیمیایی در ایران افزود: ظرفیت تولید کودهای شیمیایی فسفاته از 100 هزار تن 300 هزار تن در سال افزایش پیدا کرده است؛ امیدواریم ظرفیت تولید کودهای شیمیایی فسفاته طی سال‌های آینده به یک میلیون تن در سال افزایش پیدا کند تا نیاز به واردات کاهش پیدا کند. در زمینه تولید و خودکفایی کود شیمیایی پتاسه نیز تلاش‌های خوبی صورت گرفته است؛ کشاورزی کشور تنها به کودهای ازته، فسفاته و پتاسه نیاز ندارد و باید نهاده‌های دیگر از جمله ریز مغذی‌ها، کودهای عالی، کودهای سبز و میکرو ِالِمان‌ها نیز تأمین شوند. وی در ادامه سخنانش اشاره کرد که از ابتدای افزایش استفاده از کودهای شیمیایی به تولید و استفاده از کودهای عالی و سبز توجه نشده است. در حال حاضر کودهای ترکیبی فراوانی تولید می‌شود که نظارت دقیق و جامعی بر روی آن‌ها وجود ندارد.

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود بر فراوانی کودهای تقلبی در بازار اشاره کرد و گفت: تذکر داده شده است که در زمینه جانَمایی واحدهای تولید کود شیمیایی دقت لازم مبذول گردد. همچنین در قالب طرح خودکفایی باید کارخانه‌های تولید کود شیمیایی کشور متناسب با الگوی کشت و نیازهای کودی هر منطقه توزیع شوند تا مانند سایر صنایع شاهد متمرکز شدن واحدهای تولیدی در دو یا سه استان نباشیم. از این طریق نیز می‌توان از توزیع کودهای تقلبی در بازار محصولات کشاورزی جلوگیری کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *