زارلا یک بازار تبادل داده یا data marketplace است که با محوریت بایوسیگنال شروع به فعالیت کرده است. ایده اولیه زارلا در مواجهه تیم با یک مشکل واقعی در جمع آوری دیتاست بایوسیگنال با هدف تحقیق و توسعه نمونه اولیه سیستم احرازهویت با سیگنال‌های مغزی ایجاد شد.

به گزارش براتنیوز، در صفحه مجازی تیم زارلا در اینستاگرام می‌خوانیم که ایده راه‌اندازی این تیم به دنبال سکته مغزی پدران دو تن از اعضای این تیم مطرح شد. دغدغه‌هایی همچون عوارض جانبی، دردسرهای پیگیری درمان و مراقبت بعد از سکته، مسیر همفکری این گروه را برای قدم گذاشتن در مسیر شناخت بیشتر مغز پدیدار کرد.

در مسیر این تحقیق، شناخت بیشتر مغز و آشنایی با تحلیل سیگنال عصبی بدون دستگاه الکتروانسفالوگرافی ناممکن به نظر می‌رسید و با توجه به قیمت دستگاه، تأمین شخصی آن نیز امکان‌پذیر نبود. لذا این موضوع سبب شد تا تلاش برای ساخت اولیه دستگاه الکتروانسفالوگرافی (EEG) با همکاری شرکت پیشرو فن افزار پارس آغاز شود.

همزمان با تلاش تیم سخت افزار برای ساخت نمونه اولیه دستگاه، تیم تحقیق و توسعه روی شناخت بیشتر مغز و کارکردهای EEG فعالیت خود را آغاز کرد. در این مسیر تیم زارلا دریافت که به جز مسائل درمانی، در مسائلی چون احراز هویت، تبدیل فکر به نوشتار، بازی‌های نسل جدید، ساخت پلتفرم‌های پزشکی از راه دور و حتی در خانه‌های هوشمند برای معلولین و سالمندان و … می‌تواند کاربردهای گسترده‌ای داشته باشد.

بعد از اتمام موفقیت‌آمیز ساخت دستگاه، تیم زارلا یکی از دستاوردهای آتی خود را ساخت کیف پول کریپتوکارنسی با سیگنال مغزی معرفی کرد. حول محور بستری که تیم زارلا آن را طراحی کرده، برنامه‌های کاربردی زیادی می‌توانند ارائه شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به نرم‌افزارهای مهندسی اشاره کرد. استفاده از سیگنال‌های حیاتی،  دنیا را به سمت و سوی جدیدی می‌برد. به این ترتیب که سیگنال‌های حیاتی با استفاده از دستگاه‌های مخصوص جمع‌آوری شده و با استفاده از گجت‌های هوشمند، دستورات اجرا خواهند شد. برای مثال با استفاده از تجهیزات مخصوص، افراد معلول قادرند با استفاده از ذهن خود پنجره منزل را باز و بسته کنند.

تیم زارلا پیوندی میان علوم اعصاب (نوروساینس) و فناوری بلاک چین

این روزها حرف از فناوری بلاک چین در مجامع اقتصادی بسیار است. بلاک چین تکنولوژی نوظهوری‌ست که در سال‌های اخیر به دنیا معرفی شد. هدف اصلی این تکنولوژی رفع مشکلات ساختارهای متمرکز و واسط‌‌ها بود. دنیا اولین تجربه بلاک چین خود را در حوزه مالی ارائه کرد؛ اما امروز شاهد گسترش این تکنولوژی در حوزه‌های مختلفی چون نوروساینس و علوم شناختی هستیم.

دکتر فاطمه عبداله دانشجوی دکترای هوش مصنوعی دانشگاه علوم تحقیقات است. وی در حوزه رگولاتوری، نظارت و ارزیابی سامانه‌های الکترونیکی حوزه سلامت و پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان با وزارت بهداشت و بیمه سلامت و آزمایشگاه امنیت و کیفیت نرم افزار ایریانا، سابقه فعالیت دارد. امروز در این گزارش با دکتر عبداله، مدیرعامل تیم زارلا به گفت‌وگو نشستیم تا در رابطه با فعالیت آن‌ها و تأثیرش بر آینده دنیا بیشتر بدانیم.

شرکت زارلا از چه زمانی و با چه هدفی تأسیس شد؟

زارلا در حال حاضر یک شرکت نیست؛ بلکه یک تیم استارتاپی با تفکر غیرمتمرکز (decentralized) و منبع باز (open source) است. ایده اولیه تیم زارلا در سال 98 با هدف راه اندازی سیستم احراز هویت با سیگنال‌های مغزی مطرح شد. در ابتدا برای طراحی این سیستم با مشکل دسترسی به بایوبانک‌ها و جمع‌آوری بایوسینگنال‌ها برخورد کردیم که باعث شد بفهمیم تمام دنیا برای دسترسی به چنین اطلاعاتی با مشکل مواجه هستند.

بایوسیگنال‌ها و بهبود کیفیت زندگی

بایوسیگنال‌ها در حقیقت سیگنال‌های زیستی بدن هستند. سیگنال‌های قلبی، مغزی، چشمی، ماهیچه‌ای و … برای توسعه برخی پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه پزشکی و علوم اعصاب (Neurosciences) نیاز ضروری هستند. محققان و پژوهشگران برای توسعه پروژه‌های خود نیاز به افراد داوطلبی دارند که در آزمایشات علمی برای جمع‌آوری بایوسیگنال‌ها حاضر شوند.

از آنجایی که این بحث در توسعه جهان نقشی اساسی دارد، تصمیم گرفتیم مشکل عدم دسترسی به داده‌های مربوط به بایوسیگنال‌ها و سختی جمع آوری آن‌ها را برطرف کنیم؛ زیرا هم هزینه و زمان زیادی برای جمع‌آوری این اطلاعات به صورت سنتی صرف می‌شد وهم افرادی که در این پروژه‌ها به همکاریشان نیاز داریم باید انگیزه داشته باشند تا سیگنال‌های زیستی خود را در اختیار پژوهشگران قرار دهند. همچنین افرادی نیز هستند که به صورت خودجوش مشتاقند تا در این نوع تحقیقات همکاری کنند اما در حال حاضر در هیچ کجای دنیا هیچ امکانی نیست که این افراد مشتاق، از این پژوهش‌ها باخبر شده و بدانند که می‌توانند با پژوهشگران در این زمینه همکاری کنند.

پلتفرم زارلا در حقیقت یک پلتفرم بلاک چینی تبادل بایو سیگنال است. محققین و پزشکانی که قصد دارند یک پروژه تحقیقاتی را توسعه دهند و نیاز به جمع‌آوری بایوسیگنال دارند، به افراد مشتاق به حضور در چنین پروژه‌هایی متصل می‌شوند. ما برای اینکه بتوانیم دنیا را به جای بهتری تبدیل کنیم، به همکاری مردم و استفاده از سیگنال‌های زیستی آن‌ها نیاز داریم. در زارلا به پژوهشگران این حوزه لقب Mage  یا جادوگر و به افراد داوطلب و علاقمند به کمک در پیشبرد این پروژه‌ها لقب Angel  یا فرشته داده‌ایم. با مشارکت فرشته‌ها، جادوگران علمی می‌توانند اپلیکیشن‌های بهبود کیفیت زندگی را توسعه بخشند.

در زمینه کاری خودتان با چه مشکلات و موانعی روبه‌رو بوده‌اید؟

از زمان آغاز به کار پروژه همواره موانع و مشکلات زیادی سد راه ما شد. طراحی یک سیستم غیرمتمرکز و معماری و اقتصاد توکن (token economy) همراه باهم بسیار سخت است. ما از زمانی که این پروژه را پی‌ریزی کردیم 63 بار شکست خوردیم. در حقیقت ما 63 بار سپیدنامه یا به اصطلاح White paper نوشتیم. سپیدنامه سندی‌ست که در توضیح یک پروژه غیرمتمرکز مبتنی‌بر بلاک چین ارائه می‌شود. تیم زارلا سپیدنامه نهایی خود را در شهریور ماه سال جاری رونمایی کرد که شصت و چهارمین نسخه نوشته شده بود.

از طرف دیگه یکی از معضلات ما مسأله نیروی انسانی متخصص بود. زیرا فردی که همزمان بر علم هوش مصنوعی، بلاک چین و علوم شناختی مسلط باشد در کشور وجود نداشت. از همین رو، ما مجبور شدیم از سیستم TMS talent management  استفاده کنیم و افراد با استعداد را گردهم آوردیم و در یک پروسه آموزشی، تمامی علوم مورد نیاز را به آن‌ها آموزش دادیم و توانستیم به جایی برسیم که نیروهای مؤثری برای پیشبرد پروژه داشته باشیم.

مهم‌ترین چالش‌های ما در تیم زارلا همین موارد بود. نوآوری‌ای که در زارلا اتفاق افتاد، برای اولین بار در سطح دنیا رخ داده است. در حقیقت ما در تیم زارلا از بلاک چین در حوزه علوم شناختی استفاده کردیم و به صورت رسمی اولین پروژه در این حوزه را راه‌اندازی کردیم.

چالش مهم دیگر، فرهنگ‌سازی میان مردم است. ما باید کاری کنیم تا بتوانیم بلاک چین را به مردم بشناسانیم و موقعیت استفاده از اپلیکیشن‌های مبتنی‌بر بلاک چین را برای آن‌ها فراهم کنیم. از سوی دیگر دانشمندان علوم اعصاب باید بتوانند در سراسر دنیا با این سیستم هماهنگ شوند.

با توجه به درخشش تیم زارلا در حیطه خود، علت موفقیت‌تان را چه می‌دانید؟

در ابتدا باید بگویم که این لطف شماست که تیم زارلا را موفق می‌دانید. وجه تمایز زارلا در واقع این است که تفکر غیرمتمرکز و منبع باز در تمام اجزای آن دیده می‌شود. برای مثال ما در مجموعه خود بخشی به نام مدیریت منابع انسانی نداریم. مدیریت منابع انسانی برای استفاده مناسب از نیروی کار ماهر موجود و همچنین استفاده کارآمد از منابع انسانی در سازمان در نظر گرفته می‌شود. ما 25 نفر عضو در گروه خود داریم که هر کدام از آن‌ها به طور کامل درگیر پروژه هستند. هر کدام از این 25 نفر به نوبه خود مراقب خود و هم‌تیمی‌هایشان هستند و ساختار مدیریتی و دستوری در تیم زارلا نداریم. به اصطلاح تمامی افراد تیم ما، پروژه را مانند فرزند خود می‌دانند.

در حقیقت تیم زارلا بر اساس تفکر اجماع جمعی هدایت می‌شود و به دلیل مدل اقتصادی موجود در گروه، هر شخص خود را به طور کامل ذی‌نفع و مؤسس پروژه می‌داند. جالب است بدانید که میانگین ساعت کاری افراد گروه ما به 11 ساعت در روز می‌رسد. در طول مدت دو سال و نیم که روی پروژه تحقیقاتی‌مان کار می‌کنیم، طی 40 مصاحبه این 25 نفر عضو را انتخاب کرده و نرخ خروج ما در تمام این مدت 5 نفر بوده است. به همین دلیل بخش مدیریت منابع انسانی عملاً از گروه ما حذف شد و ما خیلی از معضلاتی که شرکت‌ها و استارتاپ‌های دیگر دارند را نداشته‌ایم.

یکی دیگر از نقاط تمایز ما با دیگر استارتاپ‌ها، تفکر منبع باز بود. امروز تیم زارلا به صورت صد در صد منبع باز بر روی گیت هاب موجود است. دیسکورد یا پلتفرم انجمن آنلاین ما برای عموم قابل دسترس بوده و روزانه ۶۰۰ نفر در این پلتفرم ما را رصد می‌کنند. حتی صورت جلسات تیم زارلا به صورت منبع باز از طریق همین پلتفرم قابل دسترسی برای عموم هستند.

دکتر فاطمه عبداله مدیرعامل تیم زارلا

شرکت‌های دانش بنیان به ویژه در حوزه نوروساینس در چه وضعیتی در کشورمان قرار دارند؟ ما نسبت به سطح جهانی در چه رتبه‌ای قرار داریم؟

پاسخ این سوال را از زبان دکتر مسعود نصرت آبادی می‌شنویم. وی دکترای روانشناسی سلامت دارد و 17 سال است که زمینه بایوسگنال‌ها فعالیت می‌کند. شرکت دانش بنیان مدیناطب نیز به مدیریت ایشان در زمینه ساخت تجهیزات پزشکی نوروساینسی فعالیت می‌کند.

دکتر فاطمه عبداله مدیرعامل تیم زارلا

وی در پاسخ به سوال برات‌نیوز تشریح کرد:

تعداد شرکت‌هایی که در حال حاضر در حیطه علوم شناختی و نوروساینس در کشور فعالیت می‌کنند زیر ده تا هستند. به دلیل اینکه این علم، یک دانش نوظهور است و قدمتش به حدوده ده سال پیش باز می‌گردد. از زمانی که ستاد توسعه علوم شناختی فعال شده است، از شرکت‌های دانش بنیانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند حمایت می‌کند. شاید شرکت‌ها پیش‌رو در این حوزه نیز به 4 عدد در کل کشور برسند.  به تازگی مجوزهایی در راستای حمایت از این شرکت‌ها صادر شده که راه را برای فعالیت آن‌ها هموار کرده است. لذا می‌توان گفت که احتمالاً آینده روشنی در انتظار این نوع شرکت‌هاست.

در رابطه با رتبه ایران در میان کشورهای فعال در این حوزه باید بگویم که از بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی پیشرفته‌تر هستیم. اما به نسبت کشورهایی نظیر کره، ژاپن، آلمان اسپانیا، فرانسه، انگلیس، آمریکا و به خصوص کانادا نیاز به پیشرفت بیشتری داریم.  دلیل جدا ماندن ایران از جرگه این کشورها این است که در کشورهای نام برده شده، مشوق‌های فراوانی در این حوزه وجود دارند. ما در کشورمان جز تشویق‌های معنوی چیز دیگری نصیبمان نشده است البته که این روزها توجه به این حوزه بیشتر شده و آینده روشن‌تری در پیش خواهیم داشت.

در حال حاضر به دلیل جو موجود، شرکت‌ها، مراکز درمانی، پژوهشی، کلینیک‌ها و مراکز آموزشی زیادی هستند که نیازمند تجهیزاتی که در زمینه علوم اعصاب هستند. روز به روز نیز بر تعداد این شرکت‌ها افزوده می‌شود و همین عاملی برای پیشرفت در این زمینه محسوب می‌شود.

استفاده از فناوری بلاک چین چگونه به میان آمد و چه مزایایی برای ادامه فعالیت‌تان داشته است؟ در این خصوص کمی توضیح دهید.

دکتر فاطمه عبداله در پاسخ به این سوال می‌گوید:

تیم زارلا در حقیقت دو اکوسیستم نوروساینس و فناوری‌های غیرمتمرکز و بلاکچین را با هم تلفیق کرده و یک اکوسیستم جدید خلق کرده که استفاده از آن را باید به تمامی گروه‌های هدف آموزش دهد. ما به دلیل تفکر غیرمتمرکز و بعد از آن به دلیل ساختار ذهنی‌ای که داشتیم تصمیم گرفتیم از فناوری بلاک چین استفاده کنیم. در حقیقت ما ابتدا نوع تفکر خود را مشخص کرده و سپس برای آن یک سیستم اجرایی پیدا کردیم. در واقع برای مشکلمان دنبال بهترین راه حل بودیم و به خاطر تفکر غیرمتمرکز به راه حل بلاک چینی رسیدیم. معماری زارلا به دلیل ماهیت اقتصاد توکن که دارد می‌تواند 72 سال به صورت غیرمتمرکز تقسیم پاداش داشته باشد.

این شبکه طراحی شده هیچ محدودیتی ندارد و قابل فیلتر شدن نیست. هیچ دسترسی و نظارتی از سمت تیم زارلا روی فایل‌ها وجود ندارد.  همین موضوع ساختار زارلا را متمایز کرده است. توکن بایوبیت که توکن رسمی زارلاست، جزء توکن‌های سودمندی‌ست که از سرویس استفاده می‌کند. ما بر اساس یک نیاز واقعی و آن چیزی که گردش واقعی ایجاد میکند این توکن را تعریف کردیم و ارزشمندی آن بخاطر سرویس و دیتایی‌ست که در  پس آن قرار دارد. این امر باعث شده تا یک چرخه اقتصادی کامل داشته باشیم و بر اساس اثبات مشارکت (POC)، این توکن عرضه شود. این توکن همچنین، سیستم برنینگ و سیستم خرج کردن دارد و یک  اقتصاد درست و متعادل در آن طراحی و پیاده سازی شده است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *